Jak kupić bilet lotniczy Wizzair

Jak kupić bilet lotniczy Wizzair – krok po kroku [poradnik]

Nie ma co ukrywać, że tanie linie lotnicze zdominowały rynek lotniczy w Polsce. Ryanair, Wizzair, to dwie linie, które cieszą się największą popularnością. Nasz kraj okazał się dość chłonnym rynkiem, przez co, przewoźnicy na bieżąco poszerzają swoją siatkę połączeń.
Zanim jednak polecimy do danego kraju, musimy kupić bilet lotniczy. I tu dla wielu osób, które nigdy nie korzystały z tanich linii lotniczych, mogą zacząć się schody. No bo skąd mają wiedzieć, czym się różnią taryfy, co to jest Wizz Discount Club, czy też o co chodzi z tymi wszystkimi dodatkowymi usługami, które co i rusz pojawiają się na ekranie.

Stąd też powstał poradnik, który ma na celu przeprowadzić Was przez cały proces zakupu biletu na stronie Wizzair.com, pokazać na co zwracać uwagę dokonując rezerwacji, a także odpowiedzieć na pytanie, czy warto korzystać z członkostwa w Wizz Discount Club.

Spis treści:

Tania linia lotnicza Wizzair – czyli o co chodzi?

Wizzair, a dokładniej Wizz Air Hungary Légiközlekedési Kft., to węgierski przewoźnik, reprezentujący segment tanich linii lotniczych. Charakteryzują się one tym, że oferują przewóz po cenach niższych od tradycyjnych przewoźników. Jest to możliwe, głównie ze względu na obniżenie kosztów obsługi lotu, czyli:
– korzystanie z tańszych lotnisk – często położonych w znacznej odległości od miasta docelowego np. lotnisko Paris Beauvais położone jest 84 km na północ od centrum Paryża,
– rezygnacja z wielu usług, oferowanych przez tradycyjnych przewoźników – np. bezpłatne posiłki i napoje podczas lotu,
– przelot jedynie z bagażem podręcznym, w ramach najtańszej taryfy. W takim przypadku, bagaż rejestrowany często jest droższy od samego biletu.

Wizzair, obok Ryanair, jest najpopularniejszym low costem, oferującym loty z Polski. W porównaniu z irlandzkim przewoźnikiem, ma bardziej rozbudowaną siatkę połączeń na wschód i północ Europy, a także oferuje loty m.in. do Kazachstanu (Astana) czy Emiratów Arabskich (Dubaj).
W Polsce Wizzairem można polecieć z 8 miast:
– Katowice
– Wrocław
– Poznań
– Szczecin
– Gdańsk
– Olsztyn
– Lublin
– Warszawa

WAŻNE:
Loty z Warszawy odbywają się z głównego lotniska im. Fryderyka Chopina, czyli z popularnego Okęcia. Jest to jedyny niskokosztowy przewoźnik latający z głównego lotniska, a nie z Modlina.

Jak kupić bilet lotniczy Wizzair

Taryfy lotnicze Wizzair

Linia Wizzair oferuje na swojej stronie zakup biletu w jednej z trzech taryf. Mamy do wyboru:
– Basic
– Wizz Go / Wizz Family Go
– Wizz Plus / Wizz Family Plus
Każda kolejna taryfa oferuje coraz większy zakres usług. Oczywiście, cena każdej z nich rośnie proporcjonalnie do wspomnianego zakresu. Tak więc co wchodzi w ich skład?

Basic

Podstawowa i zarazem najtańsza opcja zakupu biletu. Daje ona możliwość przelotu z miejsca na miejsce, jedynie z małym bagażem podręcznym (jedna sztuka, wymiary 40 x 30 x 20 cm). Oprócz tego, wszystkie pozostałe usługi, są dodatkowo płatne. Odprawa jest bezpłatna na 48h przed odlotem, ale tylko jeśli dokona się jej online (jeśli wykupicie rezerwację miejsc, to odprawa będzie dostępna na 30 dni przed wylotem).

Wizz Go / Wizz Family Go

Środkowy pakiet oferuje dość sporo dodatkowych usług. I tak, za wyższą ceną, kryje się:
– bezpłatna możliwość wyboru miejsca w samolocie (oprócz tych z większą przestrzenią na nogi),
– bezpłatny mały bagaż podręczny (wymiary 40 x 30 20 cm),
– dodatkowy bezpłatny bagaż podręczny (dawniej duży bagaż podręczny)  (maks. wymiary: 55 x 40 x 23 cm, 10 kg),
– gwarancję wniesienia obu bagaży podręcznych na pokład samolotu (chyba że będzie to niemożliwe ze względu na ograniczenia operacyjne),
– możliwość podróżowania z bagażem rejestrowanym do 20 kg,
– usługa WIZZ Priority, czyli pierwszeństwo wejścia na pokład samolotu,
– możliwość dokonania odprawy online nawet na 30 dni przed podróżą.

Wizz Plus / Wizz Family Plus

Ostatnia i najdroższa taryfa. Można by ją określić mianem taryfy all inlusive 🙂 Zawiera ona wszystko to, co taryfa Wizz Go, z tymże można wybrać każde miejsce do siedzenia w samolocie (nawet te z większą przestrzenią na nogi), można również wziąć większy bagaż rejestrowany (do 32 kg), a odprawę można dokonać za darmo także na lotnisku. Oprócz tego otrzymuje się dodatkowo usługę Wizz Flex, czyli można zmienić datę i trasę lotu bezpłatnie, online. Jedynie nie ma możliwości zmiany danych pasażerów. Można również bezpłatnie anulować rezerwację. Co ważne, zwrot środków nastąpi na wasze konto Wizzair. Nie będzie można ich wypłacić, a jedynie wykorzystać na kolejne loty.

Więcej o taryfach znajdziecie na tej stronie.

Jak kupić bilet lotniczy Wizzair

Wizz Discount Club

Skoro już wiadomo, jakie są taryfy do wyboru, należy wyjaśnić czym jest Wizz Discount CLub (WDC). Najprościej mówiąc, jest to płatne członkostwo, dzięki któremu można zakupić taniej bilety lotnicze. Oczywiście członkostwo jest płatne, a cena zależy od jego rodzaju:
– członkostwo standardowe – 139 zł/rok – umożliwia zakup tańszych biletów dla 2 osób, z tymże jedna z nich musi być członkiem WDC,
– członkostwo grupowe – 279 zł/rok – umożliwia zakup tańszych biletów dla max. 6 osób, i tu podobnie – jedna z nich musi być członkiem WDC.

Oprócz tańszych biletów (minimalna zniżka wynosi 10 euro), członkowie WDC otrzymują również zniżkę na bagaż rejestrowany (co najmniej 5 euro) oraz dostęp do oferty premium (np. promocyjne bilety tylko dla członkow WDC).

Jak kupić bilet lotniczy Wizzair

WAŻNE:
Taryfa Wizz Discount Club dla współpasażerów ma zastosowanie jedynie, gdy Członek Klubu jest jednym z pasażerów podróżujących na danej rezerwacji.

Jak wykupić Wizz Discount Club?

W trakcie dokonywania rezerwacji, pojawi się na ekranie informacja o możliwości wykupienia członkostwa. Wystarczy wybrać rodzaj członkostwa (standardowe czy grupowe), zaakceptować warunki WDC, a następnie kliknąć „Wykup członkostwo”. WDC zostanie dodany do rezerwacji, a cena zostanie doliczona do finalnej ceny za rezerwację (z jednoczesnym uwzględnieniem zniżek wynikłych z WDC). Dokonując opłaty za rezerwację, płaci się również za członkostwo.
Karta WDC jest ważna przez rok od dnia wykupu.

Jak kupić bilet lotniczy Wizzair

Czy warto wykupywać Wizz Discount Club?

Naszym zdaniem, warto. Czasami opłaca się nawet przy jednym locie – może się okazać, że finalna cena biletów z członkostwem będzie niższa, niż samych biletów (warto to sprawdzić, w trakcie dokonywania rezerwacji). Natomiast jeśli latacie dość sporo, albo co najmniej 2-3 razy w roku, to nie ma nad czym się zastanawiać 🙂 Zakup WDC zwróci się albo od razu, albo przy drugiej rezerwacji.

Więcej o członkostwie Wizz Discount Club znajdziecie tutaj.

Jak kupić bilet Wizzair?

Wiecie już czym jest Wizz Discount Club, oraz jakie są taryfy przewozowe. Przechodzimy więc do meritum wpisu.
Proces rezerwacyjny, tak naprawdę, jest bardzo intuicyjny i nie powinien sprawiać zbyt wielu problemów. Jedynie należy zwrócić uwagę na NIE zaznaczanie dodatkowych opcji oraz kontrolowanie ceny przelotu (na bieżąco będzie wyświetlać się po lewej stronie). Jeśli cena nagle wzrośnie, to znak, że zaznaczyliście coś, za co trzeba dodatkowo zapłacić. Ale po kolei:

1. Po wejściu na główną stronę, zobaczycie wyszukiwarkę połączeń lotniczych. Jeśli wyraziliście zgodę na udostępnianie swojej lokalizacji, to automatycznie zostanie ustawione najbliższe dostępne miejsce wylotu. Oczywiście można je zmieniać do woli 🙂
Na początek wybieracie skąd i dokąd chcecie lecieć, preferowane daty lotów (w kalendarzu będą wyróżnione dni, w których są dostępne loty na danej trasie), a także liczbę osób, dla których szukacie biletów (jest rozróżnienie na osoby dorosłe – pow. 14 lat, dzieci – 2-14 lat i niemowlęta – do 2 lat).

WAŻNE:

Niemowlęta w wieku od 14 dni do 2 lat, podróżują na kolanach osoby dorosłej (jedno niemowlę na jedną osobę dorosłą, która musi mieć co najmniej 16 lat).
Dzieci 2-14 lat, nie mogą podróżować same, mają własne miejsce, bilet kosztuje tyle co dla osoby dorosłej.
Dorosły 14-16 lat – może podróżować sam, ma własne miejsce, nie może opiekować się dzieckiem ani niemowlakiem.
Dorosły powyżej 16 roku życia – może brać odpowiedzialność za dzieci, może opiekować się grupą max. 10 dzieci.
Więcej informacji odnośnie warunków podróżowania, w zależności od wieku, znajdziecie tutaj.

Jak kupić bilet lotniczy Wizzair

2. Po kliknięciu „szukaj” otworzy się nowe okno z dostępnymi lotami. Oprócz lotów, zobaczycie wspomniane już taryfy oraz ceny w rozróżnieniu na posiadanie lub nie członkostwa Wizz Discount Club. Załóżmy, że wybieracie opcję Basic. Po wyborze interesujących was połączeń, przechodzicie dalej.

Jak kupić bilet lotniczy Wizzair

3. Kolejnym krokiem jest podanie danych osobowych – imię i nazwisko, płeć. Jeśli zaznaczyliście, że podróżujecie z dzieckiem, to będziecie musieli wpisać także odpowiednią datę urodzenia. Po podaniu danych osobowych, musicie wybrać opcje bagażu rejestrowanego, z którym będziecie podróżować (bagaż podręczny jest bezpłatny). Do wyboru będzie:
– „żadna z opcji”, czyli bez bagażu rejestrowanego,
– bagaż rejestrowany do 10 kg (dawniej duży bagaż podręczny), do 20 kg lub 32 kg. Cena za bagaż uzależniona jest od trasy i długości lotu.

Ostatnią rzeczą, która się pojawi w tym okienku będzie możliwość dodania do rezerwacji Wizz Priority. Jeśli się na to zdecydujecie, to otrzymacie pierwszeństwo wejścia na pokład, możliwość wniesienia drugiego małego bagażu oraz gwarancję wniesienia bagażu podręcznego na pokład. Koszt tej usługi to 27 zł (6 euro). W przypadku podróży z niemowlakiem, jest ona wliczona w cenę.

Aktualizacja lipiec 2018:
Wizzair ponownie zmienił przepisy odnośnie przewozu bagażu podręcznego. Obecnie w momencie dokonywania rezerwacji, pojawia dodatkowe pole do zaznaczenia „Bagaż podręczny”. Bez zmian pozostaje to, że w cenie jest jeden bagaż podręczny do 55x40x23 cm i wadze do 10 kg. Zmienia się natomiast to, że jeśli nie wykupicie usługi Wizz Priority, to bagaż podręczny będzie za darmo zabrany do luku bagażowego. Jeśli będziecie chcieli mieć bagaż podręczny przy sobie, będziecie musieli wykupić opcję Wizz Priority. Cena tej usługi również się zmieniła i kosztuje:
– 22 ​zł​ – 53 ​zł​ jeśli wykupicie je online lub przez telecentrum Wizz Air
– 110 ​zł​ jeśli wykupicie ją na lotnisku.

Aktualizacja październik 2018:
Wizzair po raz kolejny w tym roku zmienił politykę bagażową. Niestety tym razem na dużo gorszą. Ale po kolei. W cenie podstawowej jest już tylko MAŁY bagaż podręczny (wymiary 40 x 30 x 20 cm), który będzie można wnieść na pokład samolotu. Duży bagaż podręczny stał się bagażem płatnym i będzie można go wybrać jako jeden z bagaży rejestrowanych (przy wyborze bagażu rejestrowanego pojawiły się trzy warianty wagowe – 10 kg, 20 kg i 32 kg, zamiast dwóch, jak było do tej pory). Oczywiście można w dalszym ciągu wybrać opcję bez bagażu rejestrowanego, ale należy pamiętać, że przysługuje Wam wtedy jedynie MAŁY bagaż podręczny.
Możecie również wykupić opcję Wizz Priority – wtedy przysługiwać Wam będą dwa bagaże – mały podręczny, który zabierzecie do samolotu i dawny duży podręczny (do 10 kg, wymiary 55x40x23 cm), który zostanie zabrany do luku bagażowego (najlepiej oddać go przy odprawie check-in). Oprócz dwóch bagaży, przysługuje Wam również pierwszeństwo wejścia na pokład.

Więcej informacji odnośnie tej usługi znajdziecie na stronie Wizzair.

Jak kupić bilet lotniczy Wizzair

4. Kolejnym punktem będzie albo rejestracja (jeśli nie macie konta), albo zalogowanie się na swoje konto. Niestety nie ma możliwości zakupu biletu na stronie Wizzaira bez założenia konta.

5. Jak już się zalogujecie (bądź założycie konto), to pojawi wam się szkic samolotu i możliwość wyboru miejsc. Jeśli wybraliście taryfę Basic, to wybór miejsca jest dodatkowo płatny. Cena uzależniona jest od lokalizacji. Hierarchia miejsc wygląda następująco:
– najdroższe są miejsca z większą ilością przestrzeni na nogi – tyczy się to trzech rzędów – rząd 1 i dwa rzędy przy skrzydłach, przy wyjściach ewakuacyjnych. Z tym, że rząd 1 jest najdroższy, dodatkowo są tam wydzielone miejsca dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich,
– następnie miejsca w przedniej części samolotu (rzędy 2,3,4), bez znaczenie czy miejsce jest przy oknie, czy przy przejściu,
– kolejne są miejsca w rzędach od 5 do rzędów przy wyjściach ewakuacyjnych,
– na koniec zostają miejsca w tylnej części samolotu, czyli za wyjściami ewakuacyjnymi. Tutaj już następuje rozróżnienie miejsc tzn. miejsca przy oknie są droższe od tych po środku i przy przejściu.

Jeśli nie chcecie płacić za miejsca, to klikacie „Przejdź do lotu powrotnego”, a potem „Potwierdź”. Wizzair jeszcze raz zasugeruje wykupienie miejsca. Wystarczy kliknąć „Nie, dziękuje” i da wam już z tym spokój 🙂

Jak kupić bilet lotniczy Wizzair

6. Dochodzicie do przed ostatniego okienka, tego w którym najwięcej można „Dodać”. Pojawi się mnóstwo różnego rodzajów usług, które możecie, ale oczywiście, nie musicie wykupywać. Będą to: ponownie Wizz Priority, Wizz Flex (czyli możliwość zmian lub anulowania rezerwacji), odprawa na lotnisku, wynajem auta, transfer lotniskowy, informacje o locie na telefon, gwarancja przylotu na czas oraz wybór ubezpieczenia podróżnego. Jedyne co należy tu zaznaczyć, aby przejść dalej, to wybór ubezpieczenia. Do wyboru będzie „bez ubezpieczenia” albo „z ubezpieczeniem”.

Jak kupić bilet lotniczy Wizzair

7. Po przebrnięciu przez wszystkie usługi, dochodzicie do finalnej strony, czyli zapłaty za rezerwację. Wypełniacie dane odnośnie faktury – czy ma być na osobę fizyczną czy na firmę. Należy wypełnić wszystkie dane, inaczej nie będzie można dokonać płatności.
Ostatnim okienkiem jest wybór metody płatności. Można zapłacić za pomocą karty, albo przelewu.
Jeśli wybierzecie przelew, to na maila przyjdzie informacja z danymi. Przelewu należy dokonać w ciągu 24 godzin od momentu rezerwacji. Po kilku dniach od jego zrobienia, na maila przyjdzie potwierdzenie rezerwacji.
Jeśli natomiast wybierzecie płatność kartą (większość tak robi), to zwróćcie uwagę w jakiej walucie płacicie. Jeśli lecicie z Polski, to cena będzie podana automatycznie w złotówkach. Będzie również możliwość wyboru innej waluty – czasami można sprawdzić czy bardziej nie opłaca się zapłacić np. w euro (o ile macie kartę walutową). Natomiast jeśli oryginalna cena waszej rezerwacji jest w obcej walucie (bo np. lecicie z Wiednia do Warny), to pojawi się okienko z kwotą w euro (albo walucie kraju, z którego będzie wylot). Poniżej pojawi się również kwota w PLN – pamiętajcie, że jest to kwota po kursie Wizzaira. Jeśli posiadacie kartę walutową, to lepiej zapłacić w obcej walucie. Jeśli jednak będziecie płacić i tak kartą złotówkową, to warto wybrać kwotę w PLN – zostanie ona od razu zablokowana na koncie i nie będzie uzależniona od wahań kursów czy prowizji bankowych.

Z naszej strony możemy polecić kartę walutową Revolut – dokonuje przewalutowania po kursie międzybankowym, w związku z czym opłaca się wtedy płacić w oryginalnej walucie rezerwacji. Więcej o karcie przeczytacie tutaj.

Po dokonaniu płatności, dostaniecie na maila wiadomość z rezerwacją Waszego lotu.

Jak kupić bilet lotniczy Wizzair

Blokada ceny Wizzair

W trakcie dokonywania rezerwacji pojawi się opcja blokady ceny. Polega to na tym, że możecie zablokować podaną cenę na 48 godzin, pod warunkiem, że do wylotu pozostało co najmniej 7 dni. Usługa ta jest dodatkowo płatna i kosztuje 26 zł (6 euro).

Blokada ceny powoduje, że na 48 godzin są blokowane dla Was miejsca, w związku z czym cena nie wzrośnie, a zablokowane miejsca nie zostaną wyprzedane. Wybierając tę usługę, kontynuujecie normalnie rezerwację (z tymże nie trzeba podawać danych osobowych), a następnie dokonujecie opłaty za blokadę. Na stronie „podsumowanie lotu” pojawi się informacja do kiedy będzie obowiązywać blokada. W tym czasie musicie potwierdzić rezerwację, poprzez wypełnienie danych i dokonanie zapłaty. W innym przypadku miejsca wrócą do ogólnej puli, a ich cena może ulec zmianie.
Więcej informacji na temat tej usługi znajdziecie tutaj.

Jak kupić bilet lotniczy Wizzair

Elastyczny towarzysz podróży

Usługa, która została niedawno wprowadzona przez Wizzair. Jest to dobra opcja dla osób, które znalazły fajną promocję, ale nie wiedzą jeszcze z kim polecą. W związku z tym wypełniają swoje dane, jako głównego podróżnego, a dane pozostałych pasażerów pozostają puste – należy jedynie kliknąć okienko „Dodam nazwisko później”. Można w ten sposób zarezerwować bilety dla dodatkowych 9 osób. Koszt to 44 zł za lot za jednego pasażera. Należy pamiętać jednak, że płaci się za bilety, od razu pełną kwotę. Jedynie nazwiska będzie można dodać później, a dokładniej do momentu dokonaniu odprawy, ale nie później niż na 3 godzin przed wylotem. Jeśli dane do tego czasu nie zostaną podane, to rezerwacja przepada, podobnie jak pieniądze za nią.
Więcej informacji na temat tej usługi znajdziecie tutaj.

Jak kupić bilet lotniczy Wizzair

Elastyczność w wyborze dat

Na koniec zostawiłem opcję Flexible date, czyli elastyczności w wyborze dat. Jeśli planujecie gdzieś polecieć, ale zależy Wam na najniższej cenie (i jesteście elastyczni pod kątem wyboru dat), to warto skorzystać z tej opcji.
Jak wejdziecie na stronę Wizzair, to poniżej okienka wyszukiwania będzie odnośnik „Elastyczność w wyborze dat” albo „Flexible date”. Gdy klikniecie w ten odnośnik, zostaniecie przekierowani do podstrony kalendarza lotów. Teraz wystarczy wybrać kierunek, ilość pasażerów oraz zaznaczyć czy posiadacie kartę Wizz Discount Club. Po kliknięciu „szukaj” pojawi się miesięczny kalendarz lotów z cenami oraz z wyszczególnieniem najniższych cen w danym miesiącu. Można przeglądać go miesiąc po miesiącu. Gdy już znajdziecie odpowiadające połączenie, to klikacie w wybraną datę, a po lewej stronie pojawi się informacja „Rozpocznij rezerwację”. Jak to zrobicie to przejdziecie do normalnego procesu rezerwacyjnego.

Jak kupić bilet lotniczy Wizzair

Przebrnęliście przez cały poradnik, jak również cały proces rezerwacyjny na stronie Wizzair. Mam nadzieję, że pomoże on Wam w zakupie biletów 🙂 Pozostaje mi jedynie życzyć wielu ciekawych promocji 🙂

***
Jeśli spodobał Ci się wpis albo uważasz, że może się komuś przydać, będzie mi bardzo miło, jak go udostępnisz.

Zapraszam również do odwiedzenia i polubienia naszego bloga podróżniczego Wnuczykije.pl