Jak zorganizować wyjazd na Islandię?

 

Jak zorganizować wyjazd na Islandię, żeby nie zbankrutować? Jak drogo jest na Islandii? Czym się na miejscu poruszać? Te i inne pytania zaprzątają głowę, wszystkim tym, którym udało się kupić bilety w niskiej cenie. Islandia przyciąga, a oferta tanich linii lotniczych, znacznie zwiększyła w ostatnim czasie liczbę turystów odwiedzających tę wyjątkową wyspę. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, jakie koszty będzie musiał ponieść na miejscu. Do tego wpisy typu „Islandia za 400 zł – przeloty, noclegi i auto”, na popularnych stronach podróżniczych na fb, nie ułatwiają sprawy. Wręcz przeciwnie. Zderzenie z rzeczywistością, może należeć do mało przyjemnych. W związku z tym jak zaplanować wyjazd na Islandię, tak żeby nie wrócić z pustym portfelem?

Spis treści:

Jak dostać się na wyspę?

Samolot

W ostatnim czasie Islandia stała się jednym z najłatwiej dostępnych krajów dla Polaków. Wszystko to spowodowane jest rozwojem siatki połączeń taniej linii lotniczej Wizzair. Do wcześniejszego połączenia z Gdańska, doszły kolejne z Warszawy, Katowic, Wrocławia i Krakowa. Ceny lotów są zróżnicowane. Najniższe są przeważnie na około 3 miesiące przed wylotem. Wtedy warto zacząć polować na bilety. Przy odrobinie szczęścia można je kupić za 200-300 zł/os (często pojawiają się nagłówki o tańszych biletach, ale w większości przypadków obejmują one długi okres czasu tzn. wyjazd jest na 2-3 tygodnie albo miesiąc). Należy również pamiętać, że w cenę biletu wliczony jest TYLKO bagaż podręczny. Na krótki wyjazd nie będzie problemu, aby się w niego zmieścić, ale jeśli planujecie dłuższą wycieczkę, to warto pomyśleć o bagażu rejestrowanym. Niestety jego cena jest często wyższa niż samego biletu.

Oprócz połączeń bezpośrednich, możemy też lecieć z przesiadką. Najpopularniejsze połączenia są przez:
– Danię (Kopenhaga) – linie Icelandair i SAS,
– Wielką Brytanie (Londyn, Manchester, Bristol, Belfast, Edynburg, Glasgow) – linie EasyJet i Icelandair,
– Niemcy (Berlin, Frankfurt, Monachium) – linie Lufthansa.

Port lotniczy Keflavik
Wybierając lot liniami Wizzair, jako lotnisko docelowej pojawia się Reykjavik. Warto jednak wiedzieć, że jedynym lotniskiem międzynarodowym na Islandii jest lotnisko w Keflaviku (ok. 45 km od Reykjaviku) i to właśnie tam lądują wszystkie samoloty z Polski. W Reykjaviku owszem jest lotnisko, ale operują tam linie lotnicze oferujące połączenia krajowe, a jedynym międzynarodowym są loty na Grenlandię. Tak więc należy wiedzieć, że lecąc na Islandię wylądujemy w Keflaviku, a nie w stolicy. Z lotniska jeździ shuttle bus do Reykjaviku, ale o tym w dalszej części wpisu.

Prom

Oprócz połączeń lotniczych, na Islandię możemy dostać się również promem. Opcja ta jest zdecydowanie droższa i wymaga więcej czasu. Dodatkowo promy nie odpływają z Polski, tylko z Danii, z portu Hirtshals. Na Islandię przypływają na wschodnie wybrzeże, do miasteczka Seyðisfjörður. Jeśli jesteście zainteresowani taką formą podróży (np. chcecie zabrać własne auto), to najpopularniejszym przewoźnikiem jest Smyril Line. Warto wiedzieć, że podróż można odbyć w dwóch wariantach – krótszy, to prom bezpośrednio do Islandii (rejs trwa dwa dni), dłuższy obejmuje postój na Wyspach Owczych (rejs trwa 5 dni, z czego 3 dni trwa przerwa na Wyspach Owczych).

jak zorganizować wyjazd na islandię

Gdzie spać na Islandii?

Namiot

Popularną i najtańszą formą noclegu, jest własny, przenośny domek, czyli namiot. W sezonie na wyspie działa bardzo dużo pół namiotowych. Średnia cena za rozbicie namiotu to 1700-2100 ISK (ok. 14-17 euro). W zależności od kempingu, w cenę może być wliczony prysznic (tak jest np. w Egillstadir). W innym przypadku należy doliczyć 200-300 ISK (ok. 2-2,5 euro).
Do tej pory nie było również problemu z rozbijaniem namiotu na dziko. Islandia, podobnie jak inne kraje skandynawskie bardzo liberalnie do tego podchodziła. Jedynymi warunkami było to, żeby nie rozbijać się na terenach prywatnych (bez pozwolenia) i w odległości ok. 200 m od najbliższych zabudowań. Niestety w ostatnim czasie, ze względu na dewastację przyrody, zaostrzono przepisy. Obecnie w wielu popularnych miejscach można trafić na tabliczkę „no camping”.
Listę dostępnych kempingów znajdziecie na tej stronie.

Jeśli planujecie dłuższy wyjazd z namiotem, w sezonie wakacyjnym, to warto rozważyć kupno tzw. Camping Card. Co taka karta daje? Upoważnia ona do 28 noclegów na 41 kempingach położonych na całej wyspie. W jednym miejscu można spędzić maksymalnie 4 noce. Karta jest ważna w sezonie letnim, nie dłużej jednak niż do 15 września. Skorzystać z niej mogą jednocześnie 2 dorosłe osoby i 4 dzieci do 16 roku życia. Niestety nie obejmuje ona podatku, który należy zapłacić na polu (333 ISK od karty, nie od osoby!). W 2018 roku koszt Camping Card to 149 euro.

jak zorganizować wyjazd na islandię

Hotele, hostele i guesthousy

Najwięcej tego typu noclegów jest w Reykjaviku i okolicach. Ceny są bardzo zróżnicowane. Hoteli typowo 5-gwiazdkowych na wyspie nie doświadczymy, ale już ceny są takie, jakby każdy hotel miał 5 gwiazdek. Jeśli marzy nam się pokój w hotelu, z prywatną łazienką, to ceny zaczynają się od ok. 250-300 zł za osobę za noc (mowa tu o hotelach 2 gwiazdkowych), a kończą nawet na kilku tysiącach (np. Tower Suites Reykjavík).
Hostele i guesthousy są najbardziej popularne, ale i tu trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu 150 zł za osobę za noc, często w pokoju 8-10 osobowym, z dzieloną łazienką.
Ze względu na to, że Reykjavik i okolice są najbardziej rozwiniętym obszarem na wyspie, to i konkurencja jest dość spora (również jeśli chodzi o ceny). Jednak im dalej na wschód czy też północ, tym miejsc noclegowych coraz mniej, a ceny coraz wyższe (co najmniej 2-3-krotnie wyższe niż w Reykjaviku). Do tego należy je rezerwować z dużym wyprzedzeniem, w szczególności w sezonie. Często na kilka miesięcy przed wakacjami, pozostają jedynie najdroższe hostele, w których ceny za noc wynoszą od 1000 zł wzwyż.

Poniżej kilka hosteli i hoteli przez nas przetestowanych, które możemy polecić:
Gardur Guesthouse w Gardur – hostel i apartamenty w małym miasteczku Gardur, sympatyczna obsługa, łatwy dojazd, niedaleko lotniska
Hotel Capital Inn w Reykjaviku – tanie pokoje wieloosobowe
Seljavellir Guesthouse w Hofn – dobre położenie, przystępne ceny jak na tamte rejony, dobre śniadania, miła obsługa
Akureyri Backpackers – dobrze położony, z przystępnymi cenami hostel, dobry punkt wypadowy do zwiedzania miasteczka, miła obsługa

jak zorganizować wyjazd na islandię

Domki, farmy

Jeśli jedziecie w więcej osób, warto rozważyć wynajęcie domku albo farmy. Szczególnie poza obszarem Reykjaviku jest to dość dobra opcja. Bardzo dużo Islandczyków posiada domki letniskowe, albo farmy, w których nie mieszkają. Wielkość takich domków jest zróżnicowana – od takich dla 4-6 osób, do nawet 10-12 osobowych.
Plusem takich miejsc jest to, że są one tylko dla was. Dodatkowo będziecie mieli do dyspozycji kuchnię z pełnym wyposażeniem. Ceny w porównaniu z hostelami są bardzo atrakcyjne, szczególnie jeśli jedziemy w kilka osób. Najtańsze domki można wynająć za 1200 zł za noc. Oczywiście są też duże farmy, które można zarezerwować za ok. 10-20 tys za noc 🙂
Najlepszymi serwisami do szukania tego typu noclegów są:
booking.com (należy jedynie zaznaczyć jako filtr „domki wakacyjne”, „domki letniskowe”, „gospodarstwa agroturystyczne”, „wille”)
Airbnb
VRBO

Przykładowe domki, które możemy polecić:
Hellisholar Cottages – drewniane domki dla 4-6 osób
Minniborgir Cottages – duże domki (nawet dla 9 osób), położone w obrębie Golden Circle, dobrze wyposażone

domki_islandia

WAŻNE:
Na lotnisku w Keflaviku nie można spać! Drzemka jest dozwolona, jednak jeśli będziecie chcieli spędzić całą noc śpiąc, to możecie zostać wyproszeni z lotniska.

Jak zwiedzać Islandię?

Autostop

Najtańsza opcja poruszania się po wyspie. Szczególnie w sezonie wakacyjnym, gdy jest dużo turystów, nie ma problemu ze stopem. Nasz pierwszy wyjazd na Islandię był typowo stopowy i przez miesiąc przejechaliśmy w ten sposób prawie 3500 km, nie wjeżdżając jedynie w interior, ze względu na zamknięte drogi (byliśmy w maju). Co najlepsze, najczęściej zatrzymują się turyści, którzy podróżują sami, albo we dwoje. Dobre w tym jest to, że na pewno będą zatrzymywać się przy atrakcjach, a dodatkowo, jeśli złapiecie dobry kontakt, to jest szansa, że dalej również was zabiorą (my podróżowaliśmy przez 4 dni z jednym kierowcą).

Rower

Podróżowanie rowerem po Islandii staje się coraz bardziej popularniejsze. Jakby nie patrząc, obok autostopu, jest to najtańszy środek transportu 🙂 Oprócz tego, daje na pewno większą niezależność.
Islandia jest bardzo przyjaznym krajem dla entuzjastów dwóch kółek. Po całej wyspie można bez problemu jeździć rowerem. Jedyne ograniczenia dotyczą:
– tunelu pod fiordem Hvalfjörður (skraca drogę z Reykjaviku do Akranes o ok. 60 km) – zakaz poruszania się,
– oraz Reykjaviku i aglomeracji – nie wolno poruszać się głównymi drogami, ale w zamian są tam poprowadzone ścieżki rowerowe (link do mapy).
Ciekawostką jest, że na Islandii ma powstać szlak rowerowy, będący częścią EuroVelo.

Na Islandii nie ma autostrad, a główną drogą jest tzw. Ring Road (albo inaczej Route 1, czy też Þjóðvegur), które biegnie ona dookoła wyspy. Liczy sobie ok. 1400 km i nie licząc rejonów miasteczka Breiðdalsvík, w całości pokryta jest asfaltem. Jest to droga jednopasmowa. Jedynie w obrębie Reykjaviku i aglomeracji, zmienia się w wielopasmową.

WAŻNE:
Jazda w kasku jest obowiązkowa jedynie dla dzieci do 14 roku życia. Wymagane jest sprawne oświetlenie (z tyłu i z przodu) – szczególnie po zmroku.

Skąd wziąć rower?
Są dwie opcje – albo wypożyczyć, albo przylecieć ze swoim. Osobiście, polecałbym wziąć swój. Oczywiście będzie to dodatkowy koszt za bagaż. Aczkolwiek jeśli planujecie dłuższą wyprawę, to wyjdzie to i tak dużo taniej niż wypożyczenie roweru na miejscu. Ceny za wynajem długoterminowy (co najmniej tydzień) ustalane są indywidualnie, po bezpośrednim kontakcie. Jeśli natomiast chcielibyście wypożyczyć dobry rower górski albo trekkingowy na krótszy okres czasu, to średnie ceny wynoszą ok. 40-45 euro za dzień. Więcej informacji na ten temat znajdziecie na tej stronie.
Jeśli zdecydujecie się przylecieć na Islandię z własnym rowerem, to lotnisko w Keflaviku wprowadziło pewne udogodnienia w 2016 roku. Obecnie nie wolno pakować i rozpakowywać roweru w budynku terminalu, ale zamiast tego powstało specjalne miejsce z narzędziami i różnego rodzaju materiałami informacyjnymi na zewnątrz. Znajduje się ono 100 metrów na wschód od wyjścia z terminalu przylotów. Stąd również zaczyna się ścieżka rowerowa do miasteczka Keflavik. Dodatkowo istnieje możliwość przechowania kartonów od rowerów w Bílahótel (szary budynek z napisaem „Geysir”, adres: Arnarvöllur 4, tel. 455-0000).

Jeśli opadniecie z sił, albo będzie gonił Was czas, to jest możliwość przewiezienia rowerów autobusami (więcej info na temat podróżowania autobusami poniżej). Większość autobusów ma wydzielone specjalne miejsca do przewozu rowerów, ewentualnie mają specjalne bagażniki. Tak więc jeśli będzie tylko miejsce, to będziecie mogli zabrać rower ze sobą. Oczywiście jest to dodatkowo płatne. Większość linii autobusowych pobiera opłatę w wysokości 3500 ISK (ok. 30 euro).

Więcej informacji odnośnie podróżowania rowerami po Islandii znajdziecie na stronie Cycling Iceland. Natomiast pod tym linkiem znajdziecie mapę z rodzajem dróg na wyspie oraz z zaznaczonymi serwisami rowerowymi.

Autobus

Połączenia autobusowe są bardzo drogie i nie wszędzie da się dojechać. Dodatkowo nie ma ich zbyt dużo i często jest to jeden kurs dziennie. Głównym operatorem jest islandzka firma Reykjavik Excursions. Tutaj znajdziecie mapę dostępnych połączeń.
Ciekawym rozwiązaniem są tzw. Bus Passport. Szczególnie Highland Hikers Passport jest dobrym (choć nie tanim) rozwiązaniem dla osób, które chcą przejść szlak Laugavegur, Fimmvörðuháls, albo oba naraz. Bilet pozwala na dotarcie z Reykjaviku w miejsce, gdzie szlak się zaczyna (Landmannalaugar, Porsmork lub Skogar) i powrót do Reykjaviku z miejsca, w którym zakończymy nasz trekking (ponownie Landmannalaugar, Porsmork lub Skogar).
Koszt takiego biletu to ok. 500 zł/os. Kupić go możecie na tej stronie.

Inną kwestią są połączenia autobusowe pomiędzy lotniskiem w Keflaviku, a Reykjavikiem. Jest kilka firm, które je obsługuje. Najpopularniejszym jest Flybus obsługiwany przez Reykjavik Excursions. Koszt takiego przejazdu to ok.25 euro.
Bilety można rezerwować przez internet:
transfer z lotniska do hotelu w Reykjaviku
transfer z hotelu w Reykjaviku na lotnisko

Samochód

Nie ma co ukrywać, że najpopularniejszą i najwygodniejszą formą zwiedzania Islandii jest podróż autem. Wypożyczalni samochodów jest na wyspie pod dostatkiem. Najlepszym sposobem znalezienia satysfakcjonującej nas oferty jest skorzystanie z porównywarki. Jedną z lepszych znajduje się na stronie Guide to Iceland. Strona jest dostępna po polsku. Znajdziemy tam oferty najpopularniejszych wypożyczalni tj. Avis, Hertz, ale także lokalnych islandzkich firm, od których dużo bardziej opłaca się wynajmować auta. Z naszej strony możemy polecić dwie wypożyczalnie:
Icerental 4×4
Blue Car Rental

Jeśli natomiast szukacie dobrych aut terenowych, to warto zajrzeć na stronę polskiej firmy Icepole.

jak zorganizować wyjazd na islandię

Jeśli planujecie wypożyczyć auto, to weźcie pod uwagę:
– kiedy będziecie jeździć (zima, lato)
– gdzie będziecie jeździć (główną drogą numer 1 dookoła wyspy, czy np. po Zachodnich Fiordach, albo górskich szutrowych drogach)

Jeśli planujecie jeździć jedynie „Jedynką” to nie ma sensu brać auta 4×4. Inaczej jeśli chcecie wjechać w interior, albo zboczyć z głównej trasy i wjechać na szutrowe drogi. W takim wypadku auto 4×4 będzie prawdopodobnie jedynym rozwiązaniem. Co ważne, są na Islandii drogi o oznaczeniu „F”, na które można wjechać TYLKO samochodem z napędem 4×4.
Dodatkowo jeśli jedziecie zimą, nawet jeśli planujecie tylko krótki wypad główną drogą nr 1, to warto pomyśleć o aucie z napędem 4×4 (może to być zwyczajna Dacia Duster 4×4). Pogoda jest często nieprzewidywalna i zmienna. Duże opady śniegu nie są rzadkością, a nie trudno wtedy zakopać się autem. Sami ostatnio pomagaliśmy wypychać osobową Skodę z zasp śnieżnych 🙂

Ważnym aspektem jest też ubezpieczenie. Większość wypożyczalni oferuje w cenie tzw. CDW, czyli ubezpieczenie od wypadku. Można je rozszerzyć na SCDW, w którym znacznie zmniejsza się kwotowa odpowiedzialność własna kierowcy. Warto podkreślić, że każde ubezpieczenie generuje finansową odpowiedzialność własną kierowcy – można ją jedynie zmniejszyć, rozszerzając odpowiednie ubezpieczenia.
Jeśli jedziemy latem warto zaopatrzyć się w ubezpieczenie od piasku i pyłu – SADW (obejmuje szkody spowodowane przez popiół i burzę piaskową – lakier, reflektory i elementy plastikowe) i ochronę na szutrze – GP (to ubezpieczenie chroni przednią szybę i reflektory w trakcie jazdy po szutrze).
Jest jeszcze jedno często oferowane ubezpieczenie, ale przyznam, że nigdy go nie braliśmy – jest to ubezpieczenie od kradzieży – TP.

WAŻNE:
Są uszkodzenia, których żadne ubezpieczenie nie pokrywa. Do takich zalicza się wyrwanie drzwi (często spowodowane silnym wiatrem), „utopienie” auta w rzece (przeważnie przy przekraczaniu rzek w interiorze), czy też wszelkie uszkodzenia opon, podwozia lub silnika. Kilka wypożyczalni pokrywa uszkodzenia opon, ale jest to bardzo rzadkie.

Samolot

Tak, tak 🙂 Po Islandii można przemieszczać się samolotami. Prawie każde miasteczko posiada mniejsze bądź większe lotnisko (albo miejsce do lądowania i startowania). Jedynym lotniskiem, które nie obsługuje takich lotów jest to, międzynarodowe w Keflaviku (najbliższe lotnisko jest w Reyjaviku). Loty takie oferuje firma Air Iceland. Ceny nie należą do najniższych (loty do Akureyri zaczynają się od 73 euro/os), ale jeśli zależy nam na szybkim dostaniu się na drugi kraniec wyspy, to warto rozważyć i taką opcję. Jednak weźcie pod uwagę pogodę – loty mogą zostać odwołane, jeśli będzie ona niekorzystna.

Kiedy lecieć na Islandię?

Islandia jest kierunkiem całorocznym. Zarówno latem, jak i zimą będzie co robić. Warto jednak zauważyć, że w zimie nie wjedziemy w interior, gdyż większość dróg będzie zamkniętych. Bez problemu jednak objedziemy wyspę dookoła, czy też zwiedzimy najpopularniejsze atrakcje w południowej części. Dodatkowym smaczkiem jest zorza polarna, którą można zaobserwować od połowy września do marca. Latem natomiast będziemy mogli zobaczyć przepiękny interior, dojechać do Landmannalaugar, czy też w takie rejony jak Zachodnie Fiordy czy Askja.
Najważniejszą jednak różnicą pomiędzy latem a zimą są ceny. Okres wakacyjny jest uznawany przez islandczyków za pełnię sezonu i ceny są wtedy co najmniej 2-3 krotnie wyższe niż zimą. Tyczy to się zarówno noclegów, jak i wypożyczenia auta. Przewoźnicy lotniczy również windują ceny, przez co bilety w lipcu i sierpniu są dość drogie.

Jeśli planujemy przyjechać w wakacje i nie chcemy spać pod namiotem, to warto taką wycieczkę przygotować nawet z rocznym wyprzedzeniem (to nie żart). Najlepsze i najtańsze hostele, domki rezerwowane są z bardzo dużym wyprzedzeniem. Podobnie jest z autami z wypożyczalni – te w najlepszych cenach znikają bardzo szybko. Miałem okazję w czerwcu przygotowywać wyjazd na sierpień, i miałem bardzo duży problem, żeby dopasować noclegi pod zaplanowaną trasę. Skończyło się na tym, że musiałem trasę podpasować pod dostępne noclegi (i to mimo tego, że klienci nie szukali najtańszych rozwiązań).

jak zorganizować wyjazd na islandię

Co zobaczyć na Islandii?

Atrakcji jest co nie miara. A co najważniejsze, prawie wszystkie ogólnodostępne, są całkowicie darmowe (oczywiście zdarzają się wyjątki jak np. wejście na Kerid). Wszelkie wodospady, lodowce, czarne plaże itp możemy zobaczyć całkowicie bezpłatnie. Jeśli natomiast będziemy chcieli udać się na trekking po lodowcu, czy do jaskini lodowcowych, to będzie trzeba wykupić wycieczki zorganizowane, często z wyspecjalizowanym przewodnikiem. Niestety nie są one zbytnio tanie. O atrakcjach i wycieczkach powstanie jeszcze osobny wpis. Poniżej natomiast najpopularniejsze z nich:
wycieczka do wnętrza wulkanu Thrihnukagigur
rejs po Jokulsarlon (amfibią)
wyprawa na lodowiec Sólheimajökull
tunel pod lodowcem Langjokull i Hvalfjordur
oglądanie wielorybów (z Reykjaviku)

Czy warto brać jedzenie ze sobą?

Jeśli wybieramy się na krótką wycieczkę, warto zaopatrzyć się w jedzenie z Polski. Należy pamiętać jedynie, że nie wolno wwozić surowego mięsa, a także, że jest ograniczenie odnośnie wwożenia jedzenia do 3 kg na osobę. W przypadku bagaży podręcznych nie jest to sprawdzane. W przypadku rejestrowanych zdarza się to, ale bardzo rzadko.
Na miejscu zakupy najlepiej robić w supermarketach Bonus (ze świnką w logo). Ceny są tam najbardziej przystępne ze wszystkich sklepów. Drugim w kolejności marketem jest Kronan. Warto zwrócić uwagę na godziny otwarcia oraz lokalizację marketów. W większości przypadków sklepy otwierane są około godziny 10, a zamykane o 18 lub 18:30. Pod tym linkiem znajdziecie mapkę z Bonusami na całej wyspie.

Jeśli chodzi o restauracje, to ceny są dość wysokie i mało opłacalne.

Ciekawostką jest to, że w każdym markecie, banku czy poczcie, a także na niektórych stacjach benzynowych, można napić się za darmo kawy 🙂 Jeśli więc lubicie małą czarną, to wiecie, gdzie warto się wybrać 🙂

bonus_islandia

Jak zorganizować wyjazd na Islandię?

Organizując wyjazd na Islandię, musimy odpowiedzieć sobie na dwa główne pytania: kiedy i na jak długo chcemy jechać?
Te dwie kwestie zdeterminują nam wstępne koszty. Warto pamiętać o kilku rzeczach:
– latem jest na Islandii 2-3 razy drożej niż zimą
– lecąc w wakacje, warto zacząć szukać noclegów z dużym wyprzedzeniem. Najlepsze cenowo miejsca szybko znikają. A w niektórych rejonach często są pojedyncze obiekty.
– zawczasu porównajmy też koszty wypożyczenia aut – wiele wypożyczalni udziela rabatów, jeśli na dłużej bierzemy samochód.
– jeśli lecicie na dłużej, warto wziąć ze sobą namiot (w zimę nie polecamy takiego rozwiązania)
– lecąc na kilka dni, warto zaopatrzyć się w jedzenie z Polski. Dużo można w ten sposób zaoszczędzić.

Jeśli nie lubicie sami organizować wyjazdów, to możecie wykupić tzw. wycieczkę self-drive, czyli będziecie mieli opracowaną całą trasę, przygotowane noclegi, auto. Waszym zadaniem będzie tylko wsiąść w auto i jechać (i oczywiście wszystko opłacić). Jest dużo islandzkich firm, które coś takiego przygotowują (niestety ceny są również islandzkie). Przykładowo:
8 dni, samodzielna podróż | Dookoła Islandii i Złoty Krąg
4 dni, budżetowo | Golden Circle i lodowce
6 dni, budżetowo | Golden Circle i laguna lodowcowa Jokulsarlon

Możecie również skorzystać z naszej pomocy w organizacji tego typu wyjazdu. Wystarczy do nas napisać na kontakt@projekt-przygoda.pl. Na pewno pomożemy 🙂
Jeśli natomiast nie chcecie martwić się o organizację, a marzycie o Islandii, to zapraszamy do wspólnego wyjazdu, w kameralnych grupach i przyjacielskiej atmosferze 🙂

Przydatne strony

Poniżej znajdziecie linki do stron, które mogą się przydać przy planowaniu podróży na Islandię:
Road.is – strona, na której sprawdzicie aktualne warunki pogodowe oraz stan dróg (które są przejezdne, a które zamknięte) na Islandii. Możecie również skorzystać z kamerek na żywo i sprawdzić jak wygląda sytuacja na drogach.
Ceny paliwa – na tej stronie możecie sprawdzić średnio koszt paliwa na Islandii
SafeTravel.is – bardzo dobra strona z informacjami odnośnie stanu dróg, zagrożeń itp. Jeśli coś się będzie działo na Islandii, jakiś szlak będzie zamknięty, czy przewidywane jest załamanie pogody, to na pewno na tej stronie, pojawi się odpowiednie info. Można również polubić ich profil na facebooku.
Hotpoticeland.com – znajdziecie tutaj mapę z zaznaczonymi gorącymi źródłami, basenami, a także ze stacjami benzynowymi na całej wyspie. Bardzo przydatna jest szczególnie ta ze stacjami, które w niektórych rejonach oddalone są od siebie nawet o 200 km!
Vedur.is – kompleksowa strona z pogodą na Islandii. Znajdziecie na niej bieżące informacje odnośnie warunków klimatycznych, ale także odnośnie możliwości zobaczenia zorzy, czy też aktywności sejsmicznej na wyspie.
Straeto.is/en – strona podobna do „jakdojade”, umożliwia sprawdzenie rozkładu jazdy autobusów oraz zaplanowaniu trasy, jeśli planujemy podróżować autobusami po wyspie
En.ja.is/kort – strona z bardzo dokładną mapą Islandii. Znajdziecie naniesione poziomice, szlaki, a także małe drogi (również te lokalne, gruntowe). Bardzo przydatna przy planowaniu wyjazdu.
Uregulowania dla dronów – przepisy dotyczące dronów (pierwsza część jest po islandzku, druga po angielsku).
Olis i N1 – strony najpopularniejszych stacji benzynowych na Islandii. Znajdziecie tutaj mapy z rozmieszczeniem stacji na wyspie, a także informacji o kartach prepaidowych.

***
Jeśli spodobał Ci się wpis albo uważasz, że może się komuś przydać, będzie mi bardzo miło, jak go udostępnisz.

Zapraszam również do odwiedzenia i polubienia naszego bloga podróżniczego Wnuczykije.pl

certyfikat