Mail: kontakt@projekt-przygoda.pl  

GRUZJA 01-11.08.2020

GRUZJA – WYPRAWA PO BEZDROŻACH KAUKAZU

 

Strona Główna

 

„Po tym jak Pan Bóg stworzył świat, postanowił go podzielić pomiędzy istniejące narody. Rozdał wszystkie tereny, oprócz jednego, najpiękniejszego, który postanowił zachować dla Siebie. Po tym fakcie zauważył Gruzinów, którzy w najlepsze świętowali gdzieś z boku, zapominając stanąć w kolejce. Gdy Bóg spytał czemu tego nie uczynili, Ci stwierdzili, że woleli ucztować na Jego cześć. Pan Bóg poruszony ich postawą, postanowił oddać im najpiękniejszy kawałek świata, który pierwotnie miał zachować dla siebie.”
W ten oto sposób powstała Gruzja 🙂 Jest to jedna z wielu legend o powstaniu tego pięknego kraju. Różnią się one nieznacznie, ale wszystkie sprowadzają się do tego, że Gruzini dostali od Boga najpiękniejszy skrawek świata!
A czy tak jest naprawdę? Będziemy mogli się o tym przekonać podczas naszego wyjazdu do Gruzji 🙂

Termin: 01-11.08.2020
Ilość osób: 12
Noclegi: hostele, guesthouse’y
Przejazdy: prywatne auta z gruzińskim kierowcą

Przeloty:

01.08.2020 Kraków – Kutaisi 10:35-15:45
11.08.2020 Kutaisi – Kraków 16:20-17:40

Linie lotnicze – Wizzair

Atrakcje na trasie:

Skalne Miasta
Wardzia – skalne miasto-klasztor, które położone jest na zboczu góry Eruszeli w południowej Gruzji, w regionie Samcche-Dżawachetia. „Miasto” w całości składa się z jaskiń połączonych ze sobą systemem tuneli. Do zwiedzania udostępnionych jest ok. 300 komnat.
David Gareja – kompleks monastyrów, położonych we wschodniej Gruzji, w regionie Kachetia, na półpustynnych stokach góry Garedża. Kompleks znajduje się na granicy Gruzji i Azerbejdżanu, co stanowi źródło konfliktu między tymi krajami. Na terenie David Gareji mieszka obecnie 10 mnichów, dlatego też część pomieszczeń nie jest udostępnionych do zwiedzania.
Uplistsikhe – starożytne skalne miasto, położone ok. 10 km na wschód od miasta Gori, w regionie Kartlii Wewnętrznej. Jest to jedna z najstarszych osad mieszkalnych w Gruzji. Składa się z trzech części: południowej (dolnej), centralnej (środkowej) i północnej (górnej).
gruzja

Twierdze i Monastery
Rabati – zamek-twierdza z XII wieku, położony na wzgórzu, w starej części miasta Akhaltsikhe. Teren twierdzy zajmuje około 7 hektarów. W jego skład wchodzą m.in. system fortyfikacji obronnych, kościół, meczet z 1752 roku, stare łaźnie czy też ruiny medresy oraz domy o tradycyjnej regionalnej architekturze.
Ananuri – twierdza położona nad rzeką Aragwi, przy Gruzińskiej Drodze Wojennej. Pochodzi z przełomu XVI i XVII wieku.
Jvari – „Monastyr Krzyża” – prawosławny monastyr z VI wieku, położony na wzgórzu, nad dawną stolicą Gruzji – Mcchetą, nad zbiegiem rzek Mtkwari i Aragwi. Został on zbudowany w latach 586-605.
Bodbe – kompleks klasztorny oraz siedziba biskupów kachijskich. Znaduje się 2 km od miasta Signagi. Jest to jedno z najważniejszych miejsc dla Gruzinów. To właśnie w tym miejscu spoczywa św. Nino (Nina), która schrystianizowała Gruzję.
Motsameta – zespół klasztorny w regionie Imeretia, ok. 6 km od Kutaisi. Klasztor jest malowniczo położony na klifie. Jego nazwa w wolnym tłumaczeniu oznacza „Miejsce Męczenników”.
Gelati – monaster położony ok. 10 km od Kutaisi. Ufundowany w 1106 roku przez Dawida IV Budowniczego, który po śmierci został tam pochowany. W 1994 roku wpisany na Listę Narodowego Dziedzictwa UNESCO.
Bagrati – katedra Gruzińskiego Kościoła Prawosławnego, położona na wzgórzu, w Kutaisi. Jest to jedna z najważniejszych budowli historycznych w Gruzji. Nosi imię pierwsze króla zjednoczonej Gruzji – Bagrata III. Wzniesiona została w 1003 roku. W 1692 roku została wysadzona w powietrze. Zrekonstruowana w latach 2008-2012.
Cminda Sameba – Kościół Świętej Trójcy, jedno z najbardziej znanych miejsc w Gruzji. Położony na wysokości 2170 m np.m., w sąsiedztwie wsi Gergeti i miasteczka Stepancminda. Nad klasztorem góruje Kazbek – jeden z najwyższych szczytów Kaukazu.
Nekresi – zespół klasztorny, położony 800 m n.p.m. Na terenie kompleksu znajduje się kilka kaplic, pałac biskupi oraz ruiny osady.
Gremi – jeden z najważniejszych zabytków Gruzji. Dawniej miasto, będące stolicą Kachetii, obecnie jedynie ruiny oraz przepiękna cerkiew Św. Archaniołów z zabytkowymi freskami.
gruzja

Miasta
Tbilisi – stolica i największe miasto Gruzji, położone pomiędzy dwoma masywami górskimi.
Batumi – jedno z najstarszych miast Gruzji, położone w południowo-zachodniej części Gruzji, w regionie Adżarii. Jest to jeden z najważniejszych portów Morza Czarnego, a także najpopularniejszy wakacyjny kurort. Nam może kojarzyć się ze słynną piosenką Filipinek, o tym samym tytule.
Akhaltsikhe – stolica i największe miasto regionu Samcche-Dżawachetia. Główną atrakcją miasta jest Twierdza Rabati.
Mtskheta – starożytna stolica Gruzji, słynie z przepięknych zabytków. Miasto było miejsce najważniejszych wydarzeń w historii Gruzji. Wystarczy wspomnieć, że właśnie tutaj Gruzini przyjęli chrzest.
Sighnaghi – miasteczko położone na wysokości 790 metrów n.p.m., w regionie Kachetia. Nazywane jest gruzińskim miastem miłości.
Kvareli – miasto położone w regionie Kachetia, słynące z winnic i wielowiekowej tradycji winiarskiej. To właśnie stąd pochodzi słynne czerwone wino półsłodkie „Kindzmarauli”.
Gori – miasto słynące ze… Stalina. To właśnie tutaj urodził się Stalin, tu znajduje się jego dom-muzeum, oraz wagon, którym podróżował… bo podobno bał się latać. Nad miastem góruje twierdza Goris Ciche, od którego Gori wzięła swoją nazwę.
Mestia – stolica regionu Swanetia. Kiedyś dzika i niedostępna, obecnie kusi przepięknymi widokami. Położone wśród gór, u stóp słynnej Uszby (4710 m n.p.m.).
Ushguli – niewielka wioska, położna na wysokości 2200 m n.p.m. Dojazd do niej odbywa się autami z napędem 4×4. W okolicy znajduje się najwyższy szczyt Gruzji (5068 m n.p.m.), który przepięknie góruje nad miejscowością.
Stepantsminda – popularnie zwana Kazbegi (dawna nazwa), położone na wysokości 1750 m n.p.m. To tutaj zaczyna się szlak na Kazbek, czy też do klasztoru Cminda Sameba.
Gudauri – słynny gruziński kurort narciarski, znajduje się przy Gruzińskiej Drodze Wojennej, na wysokości 2200 m n.p.m.
gruzja

Góry,kaniony,jaskinie
Jaskinia Prometeusza (Prometheus Cave) – jaskinia zaliczana do gruzińskich cudów natury. Do zwiedzania jest dostępna ścieżka o długości 1060 metrów. Podczas wędrówki można podziwiać 16 komnat (sztucznie podświetlanych), oraz zobaczyć imponujące stalaktyty i stalagmity, a także podziemnie rzeki i jeziora.
Kanion Martvili – znajduje się w Megrelii, kilkadziesiąt od Kutaisi. Znajduje się w nim niesamowity łańcuch wodospadów, a zbocza kanionu porasta bardzo bujna roślinność. Kanion ma długość 2,4 km i głębokość 20-40 m. Po kanionie dostępny jest spływ pontonem.
Kanion Okatse – znajduje się w dolinie rzeki Saciskwilo, kilkadziesiąt od Kutaisi. Nad kanionem poprowadzona została widokowa ścieżka powstała z przytwierdzonych do skalnej ściany kładek, wiszących kilkadziesiąt metrów nad przepaścią.
Gruzińska Droga Wojenna – malownicza trasa biegnąca w poprzek Wielkiego Kaukazu. Liczy sobie 208 km i łączy Tbilisi i Władykaukaz. Słynie ze spektakularnych widoków, szczególnie w rejonie Przełęczy Krzyżowej, znajdującej się na wysokości 2379 m n.p.m.
gruzja

Cena: 2770 zł/os + przelot
Cena obejmuje:
– prywatny transport – auta z gruzińskim kierowcą
– lokalnego przewodnika
– 10 noclegów
– śniadania
– kolacja w restauracji z gruzińskimi tańcami i piosenkami
– paliwo
– degustację wina Kindzmarauli
– przygotowanie i logistykę wyjazdu

Cena nie obejmuje:
– biletów lotniczych (ok. 600 zł, stan na listopad 2019)
– wyżywienia (oprócz śniadań)
– biletów wstępów do zwiedzanych atrakcji (ok. 100 lari/os)
– lotu paralotnią (wycieczka fakultatywna, 290 lari/os)
– ubezpieczenia KL i NNW
– wypożyczenia samochodów terenowych w Ushguli (ok.70 zł/os)
– wszystkich dodatkowych kosztów wynikłych z czynników niezależnych od organizatora

Zaliczka 500 zł, płatna w ciągu 3 dni od zapisu
Zaliczka jest bezzwrotna w przypadku rezygnacji z wyjazdu przez uczestnika. Natomiast w przypadku, gdy wyprawa nie dojdzie do skutku (np. nie zebrała się grupa), zaliczka zostanie zwrócona na konto uczestnika.

Dopłata na 3 tygodnie przed wyjazdem.

Zgłoszenie na wyjazd można wysłać albo na maila kontakt@projekt-przygoda.pl albo za pomocą poniższego formularza:

Przedstawiona oferta cenowa ma charakter informacyjny, nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Art.66 par.1 Kodeksu Cywilnego.

Nie jesteśmy biurem podróży, tylko pasjonatami, którzy dzięki swojemu doświadczeniu i kontaktom, mają możliwość zorganizowania wyjazdów w atrakcyjne miejsca, poza utartym szlakiem.