GRUZJA – WYPRAWA PO BEZDROŻACH KAUKAZU
„Po tym jak Pan Bóg stworzył świat, postanowił go podzielić pomiędzy istniejące narody. Rozdał wszystkie tereny, oprócz jednego, najpiękniejszego, który postanowił zachować dla Siebie. Po tym fakcie zauważył Gruzinów, którzy w najlepsze świętowali gdzieś z boku, zapominając stanąć w kolejce. Gdy Bóg spytał czemu tego nie uczynili, Ci stwierdzili, że woleli ucztować na Jego cześć. Pan Bóg poruszony ich postawą, postanowił oddać im najpiękniejszy kawałek świata, który pierwotnie miał zachować dla siebie.”
W ten oto sposób powstała Gruzja 🙂 Jest to jedna z wielu legend o powstaniu tego pięknego kraju. Różnią się one nieznacznie, ale wszystkie sprowadzają się do tego, że Gruzini dostali od Boga najpiękniejszy skrawek świata!
A czy tak jest naprawdę? Będziemy mogli się o tym przekonać podczas naszego wyjazdu do Gruzji 🙂
Termin: 29.07-08.08.2023
Ilość osób: 10-12
Noclegi: hostele, guesthouse’y
Przejazdy: prywatne auta z gruzińskim kierowcą
Przeloty:
29.07.2023 Kraków – Kutaisi 05:30-10:45 / Katowice – Kutaisi 06:40-12:00 / Warszawa-Kutaisi 06:15-11:45
08.08.2023 Kutaisi – Kraków 11:20-12:55 / Kutaisi-Katowice 12:45-14:20 / Kutaisi-Warszawa 12:50-14:30
Linie lotnicze – Wizzair
Mapa trasy:
Atrakcje na trasie:
Skalne Miasta
Wardzia – skalne miasto-klasztor, które położone jest na zboczu góry Eruszeli w południowej Gruzji, w regionie Samcche-Dżawachetia. „Miasto” w całości składa się z jaskiń połączonych ze sobą systemem tuneli. Do zwiedzania udostępnionych jest ok. 300 komnat.
Uplistsikhe – starożytne skalne miasto, położone ok. 10 km na wschód od miasta Gori, w regionie Kartlii Wewnętrznej. Jest to jedna z najstarszych osad mieszkalnych w Gruzji. Składa się z trzech części: południowej (dolnej), centralnej (środkowej) i północnej (górnej).
Twierdze i Monastery
Rabati – zamek-twierdza z XII wieku, położony na wzgórzu, w starej części miasta Akhaltsikhe. Teren twierdzy zajmuje około 7 hektarów. W jego skład wchodzą m.in. system fortyfikacji obronnych, kościół, meczet z 1752 roku, stare łaźnie czy też ruiny medresy oraz domy o tradycyjnej regionalnej architekturze.
Ananuri – twierdza położona nad rzeką Aragwi, przy Gruzińskiej Drodze Wojennej. Pochodzi z przełomu XVI i XVII wieku.
Jvari – „Monastyr Krzyża” – prawosławny monastyr z VI wieku, położony na wzgórzu, nad dawną stolicą Gruzji – Mcchetą, nad zbiegiem rzek Mtkwari i Aragwi. Został on zbudowany w latach 586-605.
Bagrati – katedra Gruzińskiego Kościoła Prawosławnego, położona na wzgórzu, w Kutaisi. Jest to jedna z najważniejszych budowli historycznych w Gruzji. Nosi imię pierwsze króla zjednoczonej Gruzji – Bagrata III. Wzniesiona została w 1003 roku. W 1692 roku została wysadzona w powietrze. Zrekonstruowana w latach 2008-2012.
Cminda Sameba – Kościół Świętej Trójcy, jedno z najbardziej znanych miejsc w Gruzji. Położony na wysokości 2170 m np.m., w sąsiedztwie wsi Gergeti i miasteczka Stepancminda. Nad klasztorem góruje Kazbek – jeden z najwyższych szczytów Kaukazu.
Nikortsminda – prawosławna cerkiew katedralna, wybudowana ok. 1014 roku, jest uważana za jedną z najpiękniejszych w Gruzji, słynie ze wspaniałych fresków.
Barakoni – Kościół Matki Bożej Barakoni, to cerkiew prawosławna w Gruzji, w pobliżu miasta Ambrolauri, w wiosce Tsesi w górskiej zachodniej prowincji Racha.
Miasta
Tbilisi – stolica i największe miasto Gruzji, położone pomiędzy dwoma masywami górskimi.
Batumi – jedno z najstarszych miast Gruzji, położone w południowo-zachodniej części Gruzji, w regionie Adżarii. Jest to jeden z najważniejszych portów Morza Czarnego, a także najpopularniejszy wakacyjny kurort. Nam może kojarzyć się ze słynną piosenką Filipinek, o tym samym tytule.
Akhaltsikhe – stolica i największe miasto regionu Samcche-Dżawachetia. Główną atrakcją miasta jest Twierdza Rabati.
Mtskheta – starożytna stolica Gruzji, słynie z przepięknych zabytków. Miasto było miejsce najważniejszych wydarzeń w historii Gruzji. Wystarczy wspomnieć, że właśnie tutaj Gruzini przyjęli chrzest.
Stepantsminda – popularnie zwana Kazbegi (dawna nazwa), położone na wysokości 1750 m n.p.m. To tutaj zaczyna się szlak na Kazbek, czy też do klasztoru Cminda Sameba.
Gudauri – słynny gruziński kurort narciarski, znajduje się przy Gruzińskiej Drodze Wojennej, na wysokości 2200 m n.p.m.
Góry, kaniony, jaskinie
Jaskinia Prometeusza (Prometheus Cave) – jaskinia zaliczana do gruzińskich cudów natury. Do zwiedzania jest dostępna ścieżka o długości 1060 metrów. Podczas wędrówki można podziwiać 16 komnat (sztucznie podświetlanych), oraz zobaczyć imponujące stalaktyty i stalagmity, a także podziemnie rzeki i jeziora.
Kanion Martvili – znajduje się w Megrelii, kilkadziesiąt od Kutaisi. Znajduje się w nim niesamowity łańcuch wodospadów, a zbocza kanionu porasta bardzo bujna roślinność. Kanion ma długość 2,4 km i głębokość 20-40 m. Po kanionie dostępny jest spływ pontonem.
Gruzińska Droga Wojenna – malownicza trasa biegnąca w poprzek Wielkiego Kaukazu. Liczy sobie 208 km i łączy Tbilisi i Władykaukaz. Słynie ze spektakularnych widoków, szczególnie w rejonie Przełęczy Krzyżowej, znajdującej się na wysokości 2379 m n.p.m.
Pozostałe miejsca:
Przełęcz Mamisońska – przełęcz na granicy Rosji i Gruzji, w centralnej części Wielkiego Kaukazu, między dolinami Ardonu i Rioni. Znajduje się na wysokości 2819 m n.p.m. Przez przełęcz przebiega Osetyjska Droga Wojenna.
Region Racza – najmniej znany i jeden z piękniejszych rejonów w Gruzji, często nazywany jest Gruzińską Szwajcarią. Zobaczymy tam m.in. lodowiec Buba, ruiny twierdzy Mindaciche (w tłumaczenie na polski „Chcę zamek”), czy wodospad serca.
Wodospad Makhuntseti – położony w zachodniej Gruzji, w górach Ajdarian, 30 km w pobliżu Batumi.
Jest uważany za jeden z najpiękniejszych wodospadów w Gruzji i ma 50 metrów wysokości. Spadająca woda tworzy jezioro, w którym można pływać. Aby się dojść do wodospadu należy przejść słynny most Tamar-Wielki.
Cena: 830 euro/os + przelot
Cena obejmuje:
- prywatny transport – bus z gruzińskim kierowcą
- lokalnego przewodnika mówiącego po polsku
- 10 noclegów w pensjonatach / guesthouse’ach
- pełne wyżywienie – śniadania i obiadokolacje
- alkohole i napoje do posiłków
- pokaz tańca gruzińskiego na żywo
- tradycyjna gruzińska supra
- paliwo
- zwiedzanie winnicy
- degustacje wina
- wycieczka samochodem wojskowym na Przełęcz Mamisońską
- przygotowanie i logistykę wyjazdu
Cena nie obejmuje:
- biletów lotniczych
- biletów wstępu (ok. 90 lari/os)
- ubezpieczenia KL i NNW
- wszystkich dodatkowych kosztów wynikłych z czynników niezależnych od organizatora
- ewentualnych testów na covid19
Harmonogram wpłat:
Zaliczka 130 euro, płatna w ciągu 3 dni od zapisu
Dopłata 700 euro gotówką na lotnisku
Zaliczka jest bezzwrotna w przypadku rezygnacji z wyjazdu przez uczestnika. Natomiast w przypadku, gdy wyprawa nie dojdzie do skutku (np. nie zebrała się grupa), zaliczka zostanie zwrócona na konto uczestnika.
Zgłoszenie na wyjazd można wysłać albo na maila kontakt@projekt-przygoda.pl albo za pomocą poniższego formularza:
Przedstawiona oferta cenowa ma charakter informacyjny, nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Art.66 par.1 Kodeksu Cywilnego.
Nie jesteśmy biurem podróży, tylko pasjonatami, którzy dzięki swojemu doświadczeniu i kontaktom, mają możliwość zorganizowania wyjazdów w atrakcyjne miejsca, poza utartym szlakiem.