ISLANDIA – POLOWANIE NA ZORZE POLARNĄ

 

 

 

Wulkany, gejzery, wodospady, lodowce – to jeden z najciekawszych krajów Europy, jak i świata. Zabytków tu nie uświadczymy, jednak jeśli ktoś kocha naturę i chce doświadczyć jej potęgi, nie będzie zawiedziony. Lodowce, wulkany, wodospady, gejzery czy różne zjawiska geotermalne to na Islandii codzienność. Nie wspominając już o zorzy polarnej, która zaszczyca Islandczyków swoim pięknem od października do marca. Jedziemy więc jej na spotkanie.

Termin: 25-28 listopad 2017

Ilość osób: 7-10

Noclegi: prywatne domki, pokoje 2-3 osobowe

Przejazdy: wynajęte auto

Dzień 1
Wieczorem przylatujemy na lotnisko w Keflaviku. Odbieramy samochód i udajemy się do miasteczka Vogar, gdzie czeka na nas wynajęty domek. Przy dobrej pogodzie, nie powinno być żadnego problemu by zobaczyć zorzę.

Dzień 2.
Z samego rana ruszamy na wycieczkę po Golden Circle, najbardziej znanym rejonie Islandii.
Na początek Pingvellir National Park, miejsce w którym stykają się dwie płyty tektoniczne – euroazjatycka oraz północnoamerykańska. Pingvellir jest ważnym miejscem dla Islandczyków, również z innego powodu. To właśnie tutaj miało miejsce pierwsze zebranie islandzkiego parlamentu, który jest jedną z najstarszych instytucji tego typu na świecie i funkcjonuje do dnia dzisiejszego.
Następnie udamy się w miejsce, z którego Islandia słynie, czyli pola geotermalne ze sławnymi gejzerami! Najpopularniejszy (ten od którego pochodzi nazwa) – Geysir, wybucha dość rzadko, bo średnio raz na 20-30 lat, głównie w trakcie zjawisk sejsmicznych. Ale jest jeszcze Strokkur, który wyrzuca słup gorącej wody na wysokość ok. 25 metrów, co ok. 10 minut.
Kolejny punkt, to pierwszy, ale nie jedyny wodospad na naszej trasie 🙂 Gullfoss, czyli Złoty Wodospad, jest jednym z piękniejszych w tym rejonie. Składa się z dwóch kaskad, sięgających w sumie ponad 30m.
To jeszcze nie koniec atrakcji. Kolejne wyjątkowe miejsce, to Kerid, czyli przepiękne jezioro wulkaniczne, położone wewnątrz krateru wulkanu Grimsnes.
Na koniec zobaczymy jeszcze miasteczko Selfoss, po czym udamy się na peryferia, gdzie zatrzymamy się na noc. Dla chętnych możliwość skorzystania z jacuzzi pod gołym niebem 🙂

Dzień 3.
Kolejny dzień zaczniemy z samego rana. Po śniadaniu wybierzemy się na wycieczkę po południowej Islandii.
Z jednej strony będziemy mogli podziwiać farmerski krajobraz wyspy oraz czarne wulkaniczne plaże, z drugiej doświadczymy potęgi natury w postaci wulkanów, majestatycznych lodowców czy przepięknych wodospadów.

Pierwszy na naszej trasie będzie Seljalandsfoss. Wodospad znany z tego, że można przejść za taflą spadającej wody, a nawet tam przysiąść i napić się szampana. Warto jednak założyć coś nieprzemakalnego, inaczej nie wyjdziemy stamtąd susi. Jeśli warunki pozwolą zobaczymy jeszcze ukryty wodospad, znajdujący się tuż obok Seljalandsfoss 🙂
Kolejny na naszej trasie będzie Skogafoss. Wodospad który pięknie wkomponowuje się w skalne zbocze i osiąga wysokość 60 m.

Spod Skogafoss, udamy się do miejscowości Vik i Myrdal. Przejdziemy się po czarnej plaży Reynisfjara, która została uznana za jedną z 10 najpiękniejszych plaż świata. Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że to m.in. na tej plaży były kręcone sceny do filmu „Noe” z Russellem Crowe w roli głównej.
Z plaży będziemy mogli zobaczyć jeden ze znaków rozpoznawczych miasteczka Vik – Reynisdrangar, czyli cztery ogromne, ostro zakończone skały, wynurzające się z morza. Według legendy jest to troll i ciągnięty przez niego trójmasztowy statek, które zostały przemienione w skały przez promienie wschodzącego słońca.
Następnie udamy się do Dyrholaey, najbardziej na południe wysunięty kraniec Islandii. Jest to wysoki na 120 m półwysep, którego klify zamieszkuje wiele gatunków ptaków.
Wieczorem wracamy w ok. Helli, gdzie ponownie będziemy polować na zorzę i się integrować 🙂

Dzień 4.
Ostatni dzień na Islandii, ale nie mniej interesujący. Tego dnia udamy się w rejony często pomijane przy zwiedzaniu Islandii, czyli objedziemy Półwysep Reykjanes. Zanim jednak tam się udamy, zatrzymamy się w Hveragerdi – miasteczku położonym na ryfcie kontynentalnym, przez co m.in. w górach płynie gorąca rzeka, w której można się wykąpać.
Z Hveragerdi udamy się do stolicy Islandii – Reykjaviku. Przejdziemy się m.in. najsłynniejszym deptakiem – Laugavegur, czy też zobaczymy charakterystyczny kościół – Hallgrímskirkja, który został zbudowany na kształt kolumn bazaltowych.
Następnie udamy się na wspomniany półwysep. Zobaczymy dwa obszary geotermalne – Krysuvik i Gunnuhver. Są to kolejne miejsca na Islandii, w którym stykają się płyty kontynentalne. W powietrzu unosi się zapach siarki, a naszym oczom będą ukazywać się sławetne bulgoczące błotka, świszczące kominy i parująca ziemia.
Blisko Gunnuhver znajduje się popularny most łączący dwa kontynenty. Będzie to okazja by w przeciągu chwili przejść z Europy do Ameryki i z powrotem 🙂
Na sam koniec odwiedzimy jeszcze miasteczko Gardur w poszukiwaniu ostatniej na tym wyjeździe zorzy polarnej.
Później czeka nas już tylko przejazd na lotnisko i powrót do Polski.

Cena – 1280 zł/os

Cena obejmuje:
– zakwaterowanie w domkach
– transport wypożyczonym autem
– ubezpieczenie KL i NNW
– opiekę pilota

Cena nie obejmuje:
– biletów lotniczych
– wyżywienia
– ewentualnych biletów wstępu
– kosztów paliwa