Mail: kontakt@projekt-przygoda.pl  

TROMSO 08-11.12.2018

ZORZA W TROMSO

Strona Główna

 

Według wikingów była zbroją mitycznych Walkirii. Natomiast według starej fińskiej legendy to nic innego jak lis, który biegnie po ośnieżonych wzgórzach i swoim ogonem rozsypuje aż pod niebo drobinki śniegu. O czym mowa? Oczywiście o zorzy polarnej – jednym z najpiękniejszych zjawisk na świecie. Podobno najlepiej obserwować ją pomiędzy 63 a 79 stopniem szerokości geograficznej północnej. Będziemy mogli to sprawdzić na własnej skórze, w położonym na 69 stopniu Tromso, które określane jest Wrotami Arktyki i najlepszym miejscem do obserwacji zorzy polarnej!

Termin: 08-11.12.2018
Ilość osób: 6
Noclegi: domek lub apartament
Przeloty:
08.12.2018 – Gdańsk – Tromso 17:55 – 20:45
11.12.2018 – Tromso – Gdańsk 21:15 – 23:55
Linie lotnicze – Wizzair

Atrakcje:

Tromsø – to miasto położone 350 km na północ od Koła Podbiegunowego. Jest ono największym miastem północnej Norwegii, a także doskonałym miejsce do obserwacji zorzy polarnej. Najbardziej jest jednak znane jako „Wrota Arktyki”. A wszystko to dzięki wielu ekspedycjom polarnym (wystarczy wspomnieć, że najpopularniejszymi eksploratorami byli Roald Amundsen czy Fridtjof Nansen), które stąd startowały w XIX i XX wieku.

Noc polarna – w Tromsø trwa od 21 listopada do 21 stycznia. Nie oznacza to jednak, że przez 24 godziny jest ciemno jak… Otóż noc polarna ma wiele różnych odcieni. Inaczej prezentuje się o poranku czy w południe, a inaczej wieczorem i o północy. Nad ranem kolor nieba zmienia się z czarnego w granotowo-fioletowy, a następnie w jasnoniebieskie. Wtedy następuje „wschód słońca”. Następnie robi się szarawo, aż niebo zacznie różowieć i przechodzić w sinoniebieski – jest to „zachód słońca”. Potem robi się granatowo i wtedy też miasto jest mega fotogeniczne. Na sam koniec wkracza czerń 🙂 Co ważne, zmiany te trwają dość długo, często godzinami. Zresztą sami się przekonamy 🙂

Zorza polarna – jest jednym z najpiękniejszych zjawisk, jakie można zaobserwować na Ziemi. Im bliżej bieguna północnego, tym większa szansa by ją podziwiać. Na niebie zorza pojawia się w nocy, gdy jest ciemno. Jej światła mienią się różnymi kolorami (zielone, różowe, fioletowe) i tworzą niezapomniany spektakl.

The Polar Museum (Muzeum Polarne) – muzeum, które znalazło się w Top 10 muzeów w Norwegii wg Trip Advisor. Tromso było kiedyś miejscem startu wielu ekspedycji polarnych. To właśnie stąd swoją ostatnią wyprawę rozpoczął zdobywca Bieguna Południowego – Roald Amundsen. W Polarmuseet znajdziemy wystawy poświęcone tym wydarzeniom, a także połowom fok i wielorybów (Tromso było kiedyś dużym ośrodkiem połowu fok) oraz pamiątki po Roaldzie Amundsenie czy też Fridtjofie Nansenie.

Storsteinen – góra o wysokości 420 metrów nad poziomem można, z której można podziwiać przepiękny panoramiczny widok na miasto. Dostać się na górę można pieszo, albo za pomocą kolejki liniowej (4 minuty jazdy).

Psie zaprzęgi – przez wieki był to podstawowy środek transportu w północnej Norwegii. Obecnie psie zaprzęgi wykorzystuje się bardziej w celach rekreacyjnych niż transportowych. Warto z góry zaznaczyć, że psy zaprzęgowe to rasy psów, które wymagają wysiłku czy ogromnej ilości ruchu (np. alaskan husky). Podczas wycieczki jeden zaprzęg będzie przypadał na dwie osoby. Na początku zostaniecie przeszkoleni, jak prowadzić taki zaprzęg. Następnie jedno z Was zawinie się w koc na saniach, a drugie zostanie maszerem, czyli osobą, która steruje zaprzęgiem. Po ok. 30 minutach nastąpi zmiana. Przejażdżka trwa kilka kilometrów, po których będziecie mogli z bliska poznać te wyjątkowe psy.

 

Co zabrać i jak się ubrać do Tromsø:
• Zimowe buty za kostkę (trapery lub skórzane)
• Antypoślizgowe nakładki na buty
• Skarpety zimowe
• Kalesony i koszulka, bielizna termoaktywna
• Spodnie puchowe
• Sweter/Polar
• 2 pary rękawiczek (cienkie i grube)
• Czapka, szalik
• Okulary przeciwsłoneczne

Cena: 1590 zł/os

Cena obejmuje:
– 3 noce w prywatnym apartamencie/domku
– obiadokolacje (zapewniamy produkty, z których na miejscu gotujemy wspólnie)
– transfery w Tromso: lotnisko-centrum-lotnisko
– wejście do Muzeum Polarnego
– przygotowanie i organizacja wyjazdu
– zaplecze logistyczne wyprawy
– ubezpieczenie KL i NNW

Cena nie obejmuje:
– biletów lotniczych
– wyżywienia poza obiadokolacjami
– biletów na kolejkę na Storsteinen – 210 NOK (ok. 100 zł) w dwie strony
– wycieczki fakultatywnej „Psie zaprzęgi” – 1850 NOK/os (ok. 850 zł/os)

Zapisy na maila kontakt@projekt-przygoda.pl
Zaliczka 400 zł, płatna w ciągu 3 dni od zapisu.
Dopłata na 3 tygodnie przed wyjazdem.

Przedstawiona oferta cenowa ma charakter informacyjny, nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Art.66 par.1 Kodeksu Cywilnego.
Nie jesteśmy biurem podróży, tylko pasjonatami, którzy dzięki swojemu doświadczeniu i kontaktom, mają możliwość zorganizowania wyjazdów w atrakcyjne miejsca, poza utartym szlakiem.

Inline
Inline