Wulkany, gejzery, fiordy, wodospady, lodowce. A to wszystko na jednej wyspie. Islandia to jeden z najciekawszych krajów Europy, jak i świata. Zabytków tu nie uświadczymy, jednak jeśli ktoś kocha naturę, nie będzie zawiedziony. To ten rejon świata, gdzie gołym okiem podziwiać można procesy, które kształtują naszą planetę. Nie wspominając już o zorzy polarnej, która zaszczyca Islandczyków swoim pięknem od października do marca. Jedziemy zatem sprawdzić to na własnej skórze.
TERMINY WYJAZDÓW:
28.03-01.04.2025 – 4 wolne miejsc – 2690 zł/os + przelot
PRZELOT GŁÓWNY: 28.03.2025 Katowice-Reykjavik/Keflavik 16:00-19:40 01.04.2025 Reykjavik/Keflavik-Katowice 10:05-16:10 Linie lotnicze – Wizzar
NOCLEGI: noclegi w prywatnych domach
WYŻYWIENIE: we własnym zakresie
CENA ZAWIERA – 4 noclegi – bilety w dwie strony na prom na wyspy Vestmannaeyjar – wypożyczenie 2 aut 4×4 z pełnym ubezpieczeniem – paliwo na całą trasę (ok. 800 km) – opłaty parkingowe – dostęp do jacuzzi – podstawowe ubezpieczenie KL i NNW – Składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy
CENA NIE ZAWIERA – biletów lotniczych na/z Islandię – wyżywienia
PŁATNOŚĆ: Zaliczka 500 zł, pozostała kwota do 30 dni przed wylotem.
INFORMACJE DODATKOWE: Nie odpowiadamy za bilety lotnicze oraz za dodatkowe koszty poniesione nie z naszej winy (mandaty, zniszczenia auta, domku, dodatkowe opłaty itp. – odpowiada za nie po równo cała grupa).
ZASADY REZYGNACJI: W razie rezygnacji przez Uczestnika z imprezy turystycznej, ponosi on koszty w wysokości: – rezygnacja do 60 dni przed datą rozpoczęcia imprezy – wartość przedpłaty – rezygnacja od 59 do 30 dni przed datą rozpoczęcia imprezy – 50% wartości imprezy; – rezygnacja w terminie krótszym niż 29 dni przed datą rozpoczęcia imprezy – 100% wartości imprezy. Warunki zwrotu biletów, zgodnie z regulaminem linii lotniczych.
UBEZPIECZENIE Ogólne Warunki Ubezpieczenia Bezpieczne Podróże – pobierz Ogólne Warunki Ubezpieczenia Bezpieczne Rezerwacje (ubezpieczenie od rezygnacji) – pobierz
TRASA:
Atrakcje na miejscu:
- Gunnuhver
- Strokkur
- Krysuvikurberg
- Seltun
- Kleifarvatn
- Park Narodowy Pingvellir
- Gulfoss
- Seljalandsfoss
- Gljufrabui
- Skogafoss
- Solheimajokull
- Dyrholeay
- Reynisfjara
- Reykjavik
Atrakcje na trasie:
Vestmannaeyjar – to archipelag wulkanicznych wysp położony na południowym wybrzeżu Islandii, z których największą i jedyną zamieszkaną jest Heimaey. Archipelag słynie z dramatycznej historii, szczególnie związanej z erupcją wulkanu Eldfell w 1973 roku, która prawie zniszczyła miasto na Heimaey, ale dzięki bohaterskim działaniom mieszkańców udało się uratować port i znaczną część osady. Wyspy są także znane z pięknych klifów, na których gniazdują papugorki i inne ptaki morskie, a także z licznych wulkanów, jaskiń i malowniczych krajobrazów.
Reykjanesviti – imponująca formacja skalna w pobliżu latarni morskiej Reykjanesviti, wyróżniająca się stromo opadającymi brzegami i dramatycznymi widokami na Ocean Atlantycki. Te wulkaniczne klify są również domem dla licznych ptaków morskich, które gniazdują na ich skalnych półkach, tworząc malowniczy krajobraz.
Gunnuhver – obszar geotermalny, położony na Płw. Reykjanes. Temperatury źródeł wynoszą ponad 300 ° C, co czyni je jednym z najgorętszych miejsc w południowo-zachodniej Islandii.
Krysuvikurberg – klify położone na południowym zachodzie Islandii, wyróżniają się majestatycznymi formacjami skalnymi, które wznoszą się nad oceanem. Ich strome ściany, utworzone z wulkanicznych wulkanitów, oferują spektakularne widoki na okoliczne wybrzeże i są popularnym miejscem do obserwacji ptaków morskich.
Seltún – geotermalne pole wulkaniczne na Islandii, znane z charakterystycznych gorących źródeł, fumaroli oraz błotnych wulkanicznych kałuż. Zlokalizowane w rejonie Krysuvíku, to miejsce oferuje odwiedzającym niepowtarzalne widoki na kolorowe, parujące ziemie, przypominające powierzchnię obcej planety.
Seljalandsfoss – wodospad znany z tego, że można przejść za taflą spadającej wody, a nawet tam przysiąść i napić się szampana. Wodospad ma 60 m i jest częścią rzeki Seljalands, która ma swój początek w lodowcu Eyjafjallajökull.
Skogafoss – wodospad w południowej części Islandii, położony na klifach dawnego wybrzeża. Po tym, jak linia brzegowa schowała się w kierunku morza (znajduje się teraz w odległości około 5 kilometrów od Skógar ), zachowały się dawne klify, równoległe do wybrzeża na setkach kilometrów.
Gljúfrabúi – wodospad znajdujący się w wąskim kanionie, który przypomina wielką jaskinię. Gljúfrabúi jest częścią rzeki Gljúfurá. Jego wysokość to 40 metrów. Spadająca wodą rozgałęzia się w locie na dwa strumienie. Przed samym wodospadem stoi olbrzymi głaz, który nazywany jest francuskim nosem (isl. Franskanef).
Kvernufoss – jeden z bardziej wyjątkowych wodospadów, schowany w kanionie. Podobnie jak w Seljalandfsoss, można wejść za taflę spadającej wody.
Gullfoss – Złoty Wodospad. Jeden z najbardziej znanych islandzkich wodospadów. Składa się z dwóch kaskad, pierwsza mierzy 11 metrów, druga, położona pod kątem w stosunku do pierwszej, ma wysokość 21 metrów.
Sólheimajökull – spektakularny jęzor lodowcowy, który spływa z czwartego największego lodowca Islandii – Myrdasjökull. Sólheimajökull charakteryzuje się wysokimi grzbietami lodu, które są poprzecinane głębokimi rozpadlinami.
Reynisfjara – przepiękna czarna plaża, położona w pobliżu miejscowości Vik i Myrdal. Została uznana za jedną z 10 najpiękniejeszych plaż świata.
Reynisdrangar – cztery ogromne, ostro zakończone skały, wynurzające się z morza. Według legendy jest to troll i ciągnięty przez niego trójmasztowy statek, które zostały przemienione w skały przez promienie wschodzącego słońca.
Dyrhólaey – najbardziej na południe wysunięty kraniec Islandii. Jest to wysoki na 120 m półwysep, którego klify zamieszkuje wiele gatunków ptaków.
Haukadalur (Geysir, Strokkur) – pole geotermalne, na terenie którego znajdują się gejzery Geysir i Strokkur, a także mniejsze źródła geotermalne – Smiður i Litli-Strokkur. Strokkur jest czynnym gejzerem, który wyrzuca słup wody na wysokości ok. 25 metrów, średnio co 5-10 minut.
Pingvellir National Park – miejsce w którym stykają się dwie płyty tektoniczne – euroazjatycka oraz północnoamerykańska. Pingvellir jest ważnym miejscem dla Islandczyków, również z innego powodu. To właśnie tutaj miało miejsce pierwsze zebranie islandzkiego parlamentu, który jest jedną z najstarszych instytucji tego typu na świecie i funkcjonuje do dnia dzisiejszego.