Revolut – wszystko co warto wiedzieć o karcie i aplikacji


 

Podróżując po świecie, jednym z największych wyzwań, nie jest znalezienie noclegu, połączenia lotniczego czy marketu. Wyzwaniem jest, jak za to wszystko zapłacić, żeby nie stracić na przewalutowaniu. Nie ma co ukrywać, że mało kto wozi ze sobą całą gotówkę w kieszeni. Coraz częściej płacimy kartą, nawet za najmniejsze zakupy. Jest to o wiele wygodniejsze i jednak bezpieczniejsze niż wożenie wszystkiego w portfelu. Tylko to nieszczęsne przewalutowanie i prowizje narzucane przez banki.

Sam jakiś czas temu straciłem na tym sporo pieniędzy. Okazało się, że mimo karty walutowej w euro, mój bank dokonał 3-krotnego przewalutowania!!! Najpierw z waluty islandzkiej (było to podczas wyjazdu na Islandię) na USD (bo Mastercard jest rozliczane w USD), następnie z USD na PLN (bo jednak konto macierzyste jest polskie), a dopiero na sam koniec z PLN na Euro, czyli walutę karty, którą de facto płaciłem!!! Na 4-dniowym wyjeździe doszło mi prawie 400 zł dodatkowych kosztów, z powodu przewalutowań. Niestety nikt z banku nie raczył mnie przed wyjazdem o tym poinformować! Wtedy też zacząłem szukać i trafiłem na kartę Revolut, która od tamtej chwili jest moim głównym środkiem płatniczym na wszelkich wyjazdach zagranicznych.

Spis treści:

Czym jest REVOLUT?

Revolut jest firmą założoną przez byłych pracowników banków. Ich głównym założeniem było umożliwienie jak najłatwiejszych płatności w różnych walutach, bez żadnych dodatkowych kosztów. Co warte zaznaczenia, Revolut nie jest bankiem, choć zaczął starania o odpowiednie uprawnienia.

Revolut to jednocześnie nazwa aplikacji i karty płatniczej. Karta ma charakter przedpłacony (prepaid). Umożliwia ona między innymi dokonywanie płatności oraz wypłaty z bankomatów w ponad 130 różnych walutach na całym świecie. Co najważniejsze dzieje się to po kursie międzybankowym, czyli nie płacimy za przewalutowanie.
Warto również zaznaczyć, że aby otrzymać kartę, najpierw należy ściągnąć aplikację, która jest podstawą działalności konta.

Jak już założymy konto i zostaniemy zweryfikowani (jak założyć konto krok po kroku wyjaśnię w dalszej części wpisu), będziemy mogli zamówić kartę Visa. Karta ta jest kartą debetową (ale wypukłą) w formie prepaid. Wydanie karty jest darmowe (należy jednak najpierw zrezygnować z karty wirtualnej), płaci się jedynie za wysyłkę ok. 10 zł (korzystając z tego możecie zamówić kartę z darmową wysyłką).

Revolut obsługuje na chwilę obecną 24 walut:
PLN – Złoty polski
EUR – Euro
USD – Dolar amerykański
GBP – Funt szterling (brytyjski
AED – Dirham arabski (Zjednoczone Emiraty Arabskie)
AUD – Dolar australijski
CAD – Dolar kanadyjski
CHF – Frank szwajcarski
CZK – Korona czeska
DKK – Korona duńska
HKD – Dolar hongkoński
HUF – Forint węgierski
ILS – Nowy szekel izraelski
JPY – Jen japoński
MAD – Dirham marokański
NOK – Korona norweska
NZD – Dolar nowozelandzki
QAR – Rial katarski
RON – Leja rumuńska
SEK – Korona szwedzka
SGD – Dolar singapurski
THB – Baht tajski
TRY – Lira turecka
ZAR – Rand południowoafrykański

Wystarczy doładować konto i wymienić posiadane środki w na jedną z tych walut. Doładowanie odbywa się za pomocą przelewu, albo z wykorzystaniem karty debetowej bądź kredytowej i odbywa się w czasie rzeczywistym.

WAŻNE: za doładowanie kartą kredytową pobierana jest dodatkowa prowizja w wysokości 1%.

Po jakim kursie wymieniane są waluty w Revolut

Kurs wymiany walut jest tym, co najbardziej przemawia za posiadaniem karty Revolut. Wymiana odbywa się w czasie rzeczywistym i jest ona możliwa na jedną z wcześniej wymienionych walut. A co jeśli nie ma możliwości wymiany na walutę kraju, do którego jedziemy? Wystarczy mieć doładowane konto w PLN, a system, w momencie płatności, automatycznie przewalutuje daną kwotę po kursie międzybankowym i pobierze odpowiednie środki z naszego konta w PLN. Musimy jednak pamiętać, że wszelkie płatności dokonywane w weekend, będą dodatkowo obciążone prowizją 0,5-1,5%. Jest to zabezpieczenie firmy przed wahaniami kursowymi, kiedy rynki walutowe są zamknięte. Podobny proceder można zauważyć w każdym banku czy kantorze walutowym.

Jak wygląda korzystanie z karty Revolut za granicą

Revolut daje możliwość posiadania środków pieniężnych w 24 walutach. Płatności można jednak dokonywać w ponad 130 różnych walutach na całym świecie. Jak wygląda płatność, gdy mamy jedynie środki w PLN, albo nie ma dostępnej waluty danego kraju? Jest to bardzo proste. W momencie płatności, system dokonuje automatycznego przewalutowania z waluty kraju, w którym jesteśmy, na walutę, którą posiadamy na koncie. Co ważne dzieje się to w czasie rzeczywistym (z konta od razu pobierana jest odpowiednia kwota, a nie tylko blokowana, jak to robią banki) i po kursie międzybankowym, nie obarczonym żadnymi prowizjami czy też spreadem.

Karta Revolut jak każda inna karta, umożliwia korzystanie z bankomatów. Jest to jednak obarczone pewnymi ograniczeniami. W każdym miesiącu kalendarzowym, możemy bezpłatnie wypłacić z bankomatu 800 zł lub 200 euro (lub jej równowartość). Po przekroczeniu tego limitu, zostanie pobrana prowizja w wysokości 2% nadmiarowej wypłaty.

WAŻNE: W czasie dokonywania płatności w terminalu bądź wypłatach z bankomatu, nie wolno zgadzać się na żadne przewalutowania oferowane przez terminale płatnicze czy bankomaty (jeśli wyrazilibyśmy zgodę, to przewalutowanie nastąpiłoby przez bankomat albo terminal, po własnym – mniej korzystnym kursie). Jednym słowem mówiąc – ZAWSZE płacimy i wypłacamy gotówkę w lokalnej walucie!

parta revolut

Ile kosztuje konto Revolut

Standardowa wersja konta jest całkowicie darmowa. Jedynym kosztem jest koszt wysłania karty, który możecie ominąć, zakładając konto poprzez tego
Oczywiście, w „standardzie” są narzucone pewne ograniczenia, ale są one wystarczające dla większości podróżujących:
– darmowe wypłaty z bankomatu do 800 zł (lub 200 euro/200 GBP) miesięcznie, powyżej 2% prowizji
– darmowa wymiana walut do 20 000 zł miesięcznie, powyżej 0,5% prowizji

Istnieje również wersja Premium konta. Kosztuje 29,99 zł miesięcznie. Co się zmienia w stosunku do wariantu standardowego?
– dwukrotnie wzrasta kwota darmowych wypłat z bankomatu (1600 zł/400 GBP/400 EUR lub jej równowartości)
– możemy bezpłatnie, bez ograniczeń dokonywać wymiany walut
Poza tym dostajemy:
– darmowe, ekskluzywne karty Premium
– bezpłatne ubezpieczenie zdrowotne za granicą
– darmową, ekspresową wysyłkę kart na cały świat
– priorytetowe wsparcie klienta 24/7
– ekskluzywne promocje Premium
– oraz ostatnią nowość, czyli darmowe jednorazowe wirtualne karty, które po każdej dokonanej transakcji mają zmieniany numer.

karta revolut

Jak założyć konto Revolut – krok po kroku

Dochodzimy do najważniejszego etapu, czyli jak krok po kroku założyć konto.

1. Jak już wspominaliśmy, najpierw należy wejść na stronę (możecie zarejestrować się również bezpośrednio ze strony Revoluta, ale wtedy nie będzie Was obejmować promocja bezpłatnej wysyłki karty) i podać numer telefonu. Na wasz numer zostanie przesłany link do aplikacji, którą należy ściągnąć i zainstalować na telefonie.

2. Po zainstalowaniu aplikacji, zakładamy konto. Musicie podać numer telefonu (ten sam, który podaliście wcześniej), a także dane osobowe oraz adres e-mail. Następnie będziecie musieli ustalić swój kod zabezpieczający (będzie trzeba go wpisywać przy każdorazowym korzystaniu z aplikacji na telefonie).

3. Kolejnym etapem jest weryfikacja waszych danych. W tym celu będziecie musieli wyrazić zgodę na uruchomienie i korzystanie z aparatu fotograficznego w telefonie. Najpierw będzie trzeba wykonać zdjęcie dokumentu tożsamości (najlepiej wybrać prawo jazdy – najmniej wrażliwych danych), a następnie wykonać tzw. selfie. Revolut zweryfikuje was w ciągu kilkunastu minut (czasami może to potrwać trochę dłużej). Weryfikacja jest potrzebna, aby można było aktywować konto i kartę.

4. Kolej na kartę. Aby ją zamówić, będziecie musieli najpierw zasilić konto kwotą 20 zł (z tej kwoty zostanie pobrana opłata za wysłanie karty). Doładowania najłatwiej i najszybciej dokonać za pomocą karty debetowej ze swojego banku.

5. W momencie, gdy założycie, zweryfikujecie i zasilicie konto, otrzymacie kartę wirtualną. Możecie z niej korzystać jak z normalnej (dokonywać płatności online itp), ale nie dostaniecie jej fizycznie. Aby otrzymać kartę fizyczną, należy zrezygnować z karty wirtualnej i zamówić kartę fizyczną (jeśli tego nie zrobicie, Revolut potraktuje kartę fizyczną jako drugą kartę do konta i pobierze za nią dodatkową opłatę 24,99 zł). Jeśli skorzystaliście z podanego powyżej linka, będziecie mogli wybrać darmową dostawę, w innym przypadku przesyłka będzie kosztować ok. 10 zł.

Wady konta Revolut

Czy Revolut ma jakieś wady? Niestety nie ma rzeczy idealnych i również Revolut do takich należy:

– najważniejszym minusem dla wielu osób może być to, że Revolut nie jest bankiem, a więc nie podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego, a także nie jest częścią Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Może to się jednak trochę zmienić, gdyż po otwarciu przedstawicielstwa w Polsce, firma złożyła wniosek o polską licencję bankową.

– limity w standardowym wariancie mogą dla niektórych stanowić wadę, w szczególności jeśli chodzi o wypłaty z bankomatów.

– mimo dość sporej wszechstronności, nie wszędzie karta działa. Problem jest np. w bezobsługowych stacjach benzynowych (na Islandii karta nie przechodziła, ale już w terminalu w kasie stacji nie było problemu z płatnością). Również w niektórych krajach Ameryki Środkowej karta nie zawsze działała.

– w przypadku podróży na wschód (do Rosji czy Ukrainy), tamtejsze waluty (ruble i hrywny) są podobno traktowane jako waluty o ograniczonej płynności, przez to, za każdym razem pobierana jest prowizja przy wymianie. Osobiście nie mieliśmy okazji tego sprawdzić, aczkolwiek spotkaliśmy się z takimi opiniami użytkowników.

Czy warto zakładać konto Revolut

Według nas odpowiedź jest prosta i jednoznaczna – tak. Na chwilę obecną Revolut jest tym, czego brakowało na naszym rynku. Dzięki niemu możemy na bieżąco zarządzać naszymi wydatkami w czasie zagranicznych podróży. Rodzaj karty (prepaid) umożliwia nam trzymanie jedynie takiej kwoty na koncie, jakiej obecnie potrzebujemy. Nawet gdy „wyczyścimy” konto, w ciągu kilkunastu sekund możemy uzupełnić saldo. Wystarczy jedynie dostęp do internetu. Dodatkowo płatności i wymiana walut bez złodziejskich przewalutowań czy dodatkowych prowizji, jest bardzo dużą zaletą.
Warto wspomnieć, że firma ciągle się rozwija, przez co usługi są cały czas rozszerzane np. wirtualna karta o zmiennym numerze czy możliwość wykupienia ubezpieczenia podróżnego.
Karta na pewno nieraz się przyda. Biorąc pod uwagę, że nic ona nie kosztuje, jest to naprawdę dobra inwestycja.

***
Jeśli spodobał Ci się wpis albo uważasz, że może się komuś przydać, będzie mi bardzo miło, jak go udostępnisz.

Zapraszam również do odwiedzenia i polubienia naszego bloga podróżniczego Wnuczykije.pl